Een sta in de weg blijft dan toch staan door AnneMarie ten Cate De Haringbuys ligt prominent aan 'de poort' van Aerdenhout en staat op een eiland in het midden van de Zandvoorterweg. Aan weerszijden van het gebouwtje staan bij elke streep zonlicht enorme files van en naar Zandvoort. Ondanks deze moeilijke ligging is de Haringbuys nu omgetoverd tot een volwaardig kantoor De Haringbuys (Van Dale: een scheepstype dat voorheen ter haringvangst voer) maakt deel uit van het enige ensemble van monumenten in dit deel van de gemeente Bloemendaal. Doordat ze aan een drukke verkeersader liggen, zijn deze monumenten de afgelopen eeuw bij voortduring met afbraak bedreigd en steeds verder in verval geraakt. Ze lei den als gemeentebezit maar al te vaak een slecht bestaan. Het cultuurhistorische element van de Haringbuys is van zeer groot belang, hetgeen uit de geschiedenis en de bijna tien jaar slepende affaire rond wel of geen sloop tot uit drukking komt. De overige gebouwen van de groep werden alle eind vorige eeuw gerestaureerd en met de recente res tauratie van de Haringbuys is het tij ten lange leste gekeerd. De Haringbuys met beschilderde luiken en bakhuisje, foto 1979 Oude prenten en afbeeldingen vair de Haringbuys leren ons dat er in de 20ste eeuw veel wijzigingen zijn aangebracht bijvoorbeeld in de uitmonstering van de ramen en toevoe ging van deuren. Deze wijzigingen zijn echter wel in histo riserende stijl uitgevoerd. De verkoop door de gemeente van de Haringbuys aan een particulier heeft ertoe geleid dat het laatste verwaarloosde monument temidden van een ensemble van monumenten eindelijk werd gerestaureerd en een passende herbestem ming heeft gekregen. Nieuwe hoofdingang De hoofdingang van de Haringbuys lag oorspronkelijk in de zuidgevel. Het drukke verkeer laat gebruik daarvan niet lan ger toe. De nieuwe voordeur is nu in de noordgevel gesitu eerd. De nieuwe ingangpartij geeft het gebouw meer - te veel - allure dan een dergelijk utiliteitsgebouwtje zou moe ten hebben. Zoals bij zoveel restauraties is het eigenlijk 'te mooi' gemaakt. De tand des tijds is even weggepoetst. De directe omgeving Toen Aerdenhout nog Andere Hout heette, ter onderschei ding van de Haarlemmerhout, was de situatie geheel anders. Van oudsher was er op dit punt een viersprong (ook wel Claverbladt genoemd) met een noord-zuid verbinding en een oost-west verbinding. Vanuit Haarlem liep er een zand pad (de wagenweg) richting Zandvoort. Het bosrijke gebied ter weerszijde van het zandpad en sinds ca 1200 het jachtgebied van de Heerlijkheid Brederoode, werd de Wildernis van Brederoode genoemd. Ter hoogte van het Claverbladt stond een klaphek om het wild niet te laten ont snappen. Het zandpad vanuit Zandvoort werd door vissers die hun waar in Haarlem en Amsterdam verhandelden, steeds inten siever gebruikt. In de nabijheid van het klaphek, een rust punt, ontstond de eerste bebouwing. Herbergen en tolgelden Er verrezen twee herbergen en er werd al spoedig tol gehe ven. De eerste herberg komt al voor op een kaart uit 1566. In het begin van de 1 7de eeuw stonden er: het Claverbladt, tevens tolhuis, en de herberg d'Andere Hout. De vroegste verkoopakte dateert uit 1628. De lucratieve herbergen waren zeer in trek bij de Haarlemse bierbrouwers en ze wisselden dan ook regelmatig van eigenaar. In 1649 kocht Abraham Yz. Leeuw uit Zandvoort het Claverbladt. Hij ver anderde waarschijnlijk de naam in Haringbuys en hing een uithangbord met die naam boven de voordeur. Er volgden nog ettelijke transportaktes totdat de herberg 20 Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 1, lente 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 20