met het tolrecht (pacht) in handen kwam van het St. Elizabeth Gasthuis in Haarlem. Yan het tolgeld diende toen inmiddels wel de wegen onderhouden te worden. Bij de verkoop in 1808 omvatte de Haringbuys een koe- en paardenstal, een bouwhuis en een oppervlak van 400 vierkante roeden (een roede is ca 37 S meter) Tussen 182S en 1828 werd het zandpad tussen Haarlem en Zandvoort bestraat. Uit die tijd dateren ook de eerste plannen om Zandvoort als badplaats te gaan ontwikkelen. Het tolrecht, nu ook aan het eind van de weg in Zandvoort geheven, werd verpacht en de tolgaarder woonde tot 1908 in de Haringbuys. Daarna werd richting Haarlem een nieuw tolhuis gebouwd. In 1918 werd het tolrecht in de gemeente Bloemendaal afgekocht. Afbraakplannen Intussen was Aerdenhout 'ontdekt' als aantrekkelijk woon gebied en werden op grote schaal villa's gebouwd. De Haringbuys kwam in handen van de familie Van Randwijck van het naastgelegen Bosch en Landzigt en diende voortaan als chauffeurswoning. De Zandvoorterweg werd in de loop van de vorige eeuw steeds drukker. Uit 1941 dateren de eerste plannen tot afbraak van het tol huis in verband met de wegverbreding. Daartegen kwam onmiddellijk verzet. De Bloemendaalse archivaris mejuf frouw Nierhoff haalde Heemschut erbij en samen trokken ze ten strijde. Plannen het gebouwtje te verplaatsen naar het Openlucht Museum in Arnhem strandden. Daar stonden al twee tolhuizen en de Haringbuys werd ook niet authentiek genoeg gevonden. Vele plannen werden gesmeed. Opties waren de Haringbuys in z'n geheel of gedeeltelijk te slopen of te verplaatsen. Het bleef een eindeloze discussie over de afweging wat zwaar der telde; de verkeersbelangen of het cultuurhistorische aspect. Een nieuwe gemeenteraad trok in 1959 de sloopver gunning in en kwam met alternatieve plannen voor de ver betering van de verkeerssituatie. Uiteindelijk werd gekozen voor de variant de weg te splitsen en aan weerszijden van de Haringbuys te leiden. Daarvoor moest de noordelijke en lager gelegen aanbouw (keuken en schuur) wijken. Zandvoorterweg, links tolhuis 'het Klaphek', later 'de Haringbuys'. Foto ca 1900. Restauratieplannen Zowel de Bloemendaalse architect J.A. van Asdonk als de Rijksdienst voor de Monumentenzorg maakten een restaura tieplan voor deze tolgaarderwoning. Er werd (natuurlijk) voor de goedkoopste variant gekozen; afbraak van de aan bouw en nieuwbouw van de noordmuur. Een nieuwe bestemming werd niet gevonden. De gemeente wilde het pand in eigendom houden totdat er een definitieve oplos sing voor de verkeersproblematiek zou zijn. De Haringbuys stond inmiddels op de voorlopige monu mentenlijst. In 1962 werd er weer een restauratieplan opge steld, een verbouwing tot woning. Dat plan werd opnieuw aangehouden; sloop was weer aan de orde. Burgemeester Peereboom Voller bleef voorstander van sloop. Een ander probleem vormde de financiering van de restau ratie. In 1964 werd het restauratieontwerp van Van Asdonk weer uit de la getrokken en uitgevoerd. De restauratie ver liep niet vlekkeloos, te hoge kosten, kritiek op de wijze van restaureren, ongeoorloofd vervangen van kozijnen. En de vraag bleef: waarom het obstakel behouden op die plek? Restauratie is bijna voltooid Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 1, lente 2006 21

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 21