Huurders Vanaf 1965 verhuurde de gemeente het pand aan een wijn genootschap met de naam 'Les Vinitiers de la Tass d'Armee'; het interieur, inclusief trap, werd gesloopt. Het gezelschap schilderde op foute wijze (namelijk in geslo ten in plaats van in open stand) op de luiken de lichtblauwe zandlopers. Ook in deze periode bleef onderhoud uit en verval trad weer in. De gemeente hield het pand in eigendom om te allen tijde tot sloop te kunnen overgaan mocht dat nodig zijn voor de wegverbreding. De verantwoordelijkheid voor onderhoud werd echter uit de weg gegaan. De Haringbuys, dan wel sinds 1973 definitief ingeschreven in het monumentenregister, bleef een blok aan het been van de gemeente. Pogingen van de cultuurhistorische Stichting Ons Bloemendaal het te huren of voor een symbolisch bedrag te kopen, strandden. Totdat het in de verkoop werd gedaan en een particulier het voor ca€ 350.000 kocht. De nieuwe bestemming is kan toor. ten verbeelden. In het achterste deel bevindt zich het oudste deel van het huis, vermoedelijk nog restanten van de oude hofstede, namelijk een kelder met tongewelf en plavuizen, waarboven zich de mooie kamer (opkamer) heeft bevon den. Rond 1800 onderging het voorhuis een verbouwing, werd het aan de heersende stijl aangepast en kreeg het schuifra men. Terugliggend ten oosten van het voorhuis werd toen de Sael aangebouwd. In 1890 werd het complex verkocht aan de architect D.E.L van den Arend. Hij plaatste de verdieping op het voorhuis. Na 1900 was het huis in handen van de familie Van Randwijck, die ook eigenaren waren van de Haringbuys (hier woonde de chauffeur en tolgaarder), de 1 8de eeuwse daglonerwoning (Zandvoorterweg 64) en de boerderij op de hoek van de Zandvoorterweg en de Boekenroodeweg, beide rijksmonument. De familie van Randwijck verbouwde het oudste gedeelte van het huis, boven de kelder, tot dienstvertrekken. Zij zorgden slecht voor hun eigendommen, de gebouwen werden sterk verwaarloosd en in de loop van de vorige eeuw stuk voor stuk verkocht. Bosch en Landzigt De omgeving van de Haringbuys is een ensemble van histo risch met elkaar verbonden monumenten uit verschillende periodes. Aan de Zandvoorterweg op dezelfde hoogte ligt het statige Bosch en Landzigt, een provinciaals monument. Het is van oorsprong een hofstede die in 1 7 9 7 werd ver bouwd tot buitenhuis. De hoeve lag meer naar achteren, waarvoor het voorhuis werd gezet. Het enorme complex omvat een voorhuis en twee achtergelegen bouwvolumen, elk onder een eigen zadeldak. De muren zijn gepleisterd/ gecementeerd met groeven die een zandsteenimitatie moe- Bij de wegverbreding is de noordelijke aanbouw, hier nog net te zien, gesloopt. Sedertdien staat de Haringbuys op een eilandje tussen twee rijstroken. Ten westen van Bosch en Landzigt ligt een 18de eeuwse daglonerwoning, inmiddels rijksmonument en in het begin van de jaren negentig gerestaureerd, gerenoveerd en geschikt gemaakt voor bewoning van een gezin. Dankzij een kraakactie is ook dit onderdeel van het ensemble behouden. De voorgevel is wit gepleisterd, met daarop een steile kap. De boerderij aan de Viersprong De eerste vermelding van een boerderij ter plaatse dateert uit 1628. De boerderij aan de Boekenroodeweg 1-3 stond toen in de 'Wildernis van Brederoode'. In 1748 erft Esther van den Bempden-Tulp de boerderij en gronden van haar zoon en zij bouwt in 1752 een 'nieuwe huismanswoning', de huidige boerderij Het is het type hallenhuis onder rietenkap met een hoge zwart en wit geschilderde plint. Het oor spronkelijke woonhuisgedeelte ligt aan de Zand voorterweg en de grote darsdeur aan de Boeken- roodweg. De boerderij is ook regelmatig met sloop bedreigd maar werd eveneens begin jaren negentig grondig gerestaureerd en bevat sindsdien twee woningen. De restauratie is zorgvuldig gedaan. Slechts velux- ramen aan de achterzijde, waardoor men aan de kant van de Boekenroodeweg een prachtige zicht heeft op de enorme rieten kap. De roeden van de 22 Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 1, lente 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 22