Tussen het groen behouden. Zij stelden zich strijdbaar doch democratisch op en hielden een huis-aan-huis enquête. De uitslag liet aan duidelijkheid niets te wensen over. De bewoners wilden hun lindebomen niet kwijt. De oprichting van de Vereni ging tot Behoud van Lindebomen in Overveen was een feit. Inmiddels geeft deze actieve club, met betalende leden en donateurs, ook een eigen nieuwsblad uit, het Lindeblad, dat onregelmatig in een oplage van 450 exemplaren verschijnt. Een mooi verzorgde uitgave met veel informatie en gelar deerd met milde spotprenten. Wie daar niet tegen kan, is een kniesoor. Want juist humor haalt vaak de angel uit de scherpste discussie. Leek de gemeente aanvankelijk niet erg open te staan voor de degelijk onderbouwde argumenten van de vereniging, zo langzamerhand begreep men wel dat de bewoners aan deze bomenproblematiek veel tijd, visie en deskundigheid besteedden. Onlangs nog publiceerden zij de uitslag van een 'Quick tree scan' die de Bomenstichting op hun verzoek uit voerde. De conclusie loog er niet om: 'De beplanting langs deze laan vervult twee belangrijke functies. In de eerste plaats ruimtelijk gezien, doordat de bomen een onderdeel vormen van de (hoofd) structuur van de gemeente als onder deel van de groene verbinding tussen het centrum en het buitengebied. In de tweede plaats doordat de bomen de lucht filteren van uitlaatgassen en fijnstof en bijvoorbeeld het ver keersgeluid dempen.' De experts van de Bomenstichting ver wachten dat deze lindebomen in principe nog vele tientallen jaren hun taak in deze laan kunnen uitvoeren en ze sluiten hun beoordeling als volgt af: 'Gezien het beeldbepalende karakter, de functies die deze bomen vervullen, hun goede toekomstverwachting en de grote ruimte ter plaatse, is het in onze ogen niet meer dan gerechtvaardigd dat ge zocht wordt naar een inte grale oplossing met be houd van de huidige laanbeplanting.' In de herfst van 2005 ont ving de vereniging een voorstel van de gemeente om de bomenkwestie en alles wat daarmee samen hangt, voor te leggen aan een onafhankelijk advies bureau. Een verstandige zet. De belangengroep is hiermee akkoord gegaan, zij het onder enkele glas heldere voorwaarden. Dat D. Jalink) lijkt ook alleszins redelijk Julianalaan, gezien in de richting van Zandvoort. Prentbriefkaart ca. 1930 (coll. door Loes de Yita \Ëti3r^v^M/ Kwestie van benadering Wanneer u constateert dat uw tuin hoognodig een flinke opknapbeurt behoeft, neemt u wellicht een deskundige in de arm om samen de plannen door te spreken. U heeft bepaalde wen sen en ideeën en vandaar dat u in een eerste gesprek duide lijk aangeeft dat de fraaie oude bomen in uw tuin deel uit moeten maken van het nieuwe ontwerp. Met die boodschap als uitgangspunt gaat uw tuinarchitect aan de slag, ook al beperkt dit behoud van de bomen hem in de plannen die hij mogelijk voor ogen heeft. Tegelijkertijd echter stelt dit zijn creativiteit en kennis op de proef. Een hele uitdaging. Alhoewel de oude lindebomen langs de Julianalaan in Overveen de gemeente heel wat meer hoofdbrekens bezor gen, vergeleken met de problemen die de eigenaar van een privé-tuin met zijn bomen kan krijgen, tóch had de hierbo ven genoemde aanpak zinvol kunnen zijn. Immers, bij de planning van de omvangrijke herinrichting- en riolerings werkzaamheden in deze laan is men er in beginsel al vanuit gegaan dat deze lindebomen het veld moesten ruimen. Een standpunt over de kap van de bomen had men al ingeno men - en dan kan het wel eens knap lastig worden. Niet alleen de stichting Ons Bloemendaal wees bij de bewo nersenquête van de gemeente in juli 2004 al direct op de natuur- en historische waarde van de bomen, maar een overgrote meerderheid van de bewoners van de Julianalaan gaf zelfs te kennen dat zij voor alles de linden wilden 24 Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummerI, lente 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 24