Een Woof die tijdens zandafgravingen in de 17de eeuw ontstond. Opname ca 1987. Op dit moment werk ik mee aan het ontwikkelen van een lesprogramma over Elswout voor basisscholen opdat leerlin gen de omgeving beter te leren kennen en meer te begrij pen van de cultuurhistorie. In de Haarlemmermeer worden in de Venneperhout bossen geplant door de Dienst Landelijk Gebied en het Project bureau Haarlemmermeer Groen. Het meedenken over de inrichting en de recreatievorm voor wandelaars, fietsers, ruiters en honden is heel boeiend. We spreken met bewo ners van inmiddels drie jaar oude bossen over hun ervarin gen. Ook het Westelijk Tuinbouwgebied heeft onze aan dacht, we kijken mee met name naar de zichtlijnen voor het landgoed Elswout. Het archief van Elswout hebben we onlangs verhuisd naar de archiefdienst Noord-Holland. Zo wordt een schat aan informatie vakkundig bewaard en toegankelijk gemaakt voor het publiek. Buitenwerk bestaat in januari uit snoeiwerk, veel dood hout is verwijderd langs de paden. En de verzorging, elke dag, van de lammetjes die er nu al zijn. Iedereen kan ze komen bekijken 7 dagen per week van 8.00 tot 16.30 uur, eerst nog binnen in de koetshuizen en later in de weilanden. Voor mij is natuur heel veel. Van de prachtige patronen van vlinders en libellen tot het hoge geluid van pimpelmezen. Het is voor mij ook heel gewoon en dagelijks om mij heen. Mijn dierbaarste natuur zijn mijn eigen schapen op de dijk en onder het duin. Dagelijks kan ik er heen en geniet ik van rust, ruimte, ruisend riet, openheid, vogels, wolken, schemering, de geur van vers gras en de zachtheid van mijn dieren. Natuur is voor mij ook een onuitputtelijke bron van verwon dering. Steeds leer ik weer nieuwe dingen: dat hazen hun jongen precies drie kwartier na zonsondergang zogen; dat een molshoop niet de uitgang maar de ingang is; dat konij nen hun foetussen bij overpopulatie absorberen om zo geen energie verloren te laten gaan; dat foetussen van damherten en reeën in de winterperiode in kiemrust gaan en dus maan denlang niet groeien; dat slakken een hart en hersenen heb ben; dat bepaalde vlinders in. de winter naar het zuiden trek ken; dat kuikens ook al zijn ze uitgebroed in een machine precies weten wie ze zijn en wat ze kunnen eten Als ik zie hoe alles met elkaar samen hangt, met elkaar ver weven is en van elkaar afhankelijk is, geloof ik vooral in de evolutietheorie. Als het één nooit zonder het ander kan, moet het uit elkaar ontstaan zijn. Maar mijn mooiste spreuk is van George Washington Carver 'if you love it enough, anything will talk with you'. Zonder nou meteen met bomen te praten, geloof ik wél in de ziel van de natuur, er zit veel meer achter dan alleen iets technisch. Alleen door je open te stellen en er niets voor terug te willen, zie je schoonheid"... Op zaterdag 22 april houdt boswachter Marijke Dirkson een exclusieve rondleiding voor de lezers van Ons Bloemendaal op het landgoed Elswout. De dan pas geboren lammetjes, de stinzenplanten in het eeuwen oude landgoed beloven een heerlijke middag! Verzamelen om 15.00 uur bij de ingang (2,50 euro) 26 Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 1, lente 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 26