Zicht op de natuur If" 2 f van de fabriek direct naar het landgoed Elswout verplaatst. Deskundigen zijn bijzonder onder de indruk van de spuit. Het betreft een uniek exemplaar en waarschijnlijk de enige in Nederland. De meeste overgebleven exemplaren in de wereld zijn overgeschilderd. De Elswoutspuit is nog steeds voorzien van de originele bruine loodverf en vele details. U begrijpt het waarschijnlijk al, de brandspuit moet nodig worden gerestaureerd. De VVBB heeft de spuit naar het Nationaal Rijtuigenmuseum in het Groningse Leek gebracht. Daar is de spuit uitgebreid onderzocht en het museum heeft een gedetailleerd restauratierapport geschreven. Naarmate de jaren vorderden, heeft houtworm een deel van de as aangevreten. De verflaag moet worden gefixeerd. De spaken van de wielen moeten vastgezet en de ijzeren ban den opnieuw om de houten wielen worden gekrompen. De VVBB wil via sponsoring het benodigde geldbedrag 18.000,=) bijeen brengen. U kunt ons daarbij helpen. Allereerst door een financiële bijdrage te storten op Postbank rekening 416058 t.n.v. de Penningmeester VVBB, te Bloemendaal. Daarnaast zijn we geïnteresseerd in spon sorideeën en mogelijke fondsen welke door ons benaderd kunnen worden. U kunt, wanneer u dat wenst, telefonisch contact opnemen met ondergetekende via 023-5381427. Zodra de spuit gerestaureerd is, zal deze meerdere malen binnen de Gemeente Bloemendaal tentoongesteld gaan wor den. Met vriendelijke groet, namens het bestuur van de VVBB, Ton Markwat en René Sclireuder Goedheijt Het Westelijk Tuinbouwgebied! Dankzij de inzet van velen is nu in de bestemmingsplannen van Haarlem vastgelegd dat behoud van de landschappelijke waarden en de natuur in het Westelijk Tuinbouwgebied voorop zal staan. Ook de inwoners van de gemeente Bloemendaal mogen hier dankbaar voor zijn. Laten we niet vergeten dat het Ramplaankwartier tot 1927 een deel van Overveen was! Ramplaankwartierder en landschapsdeskun- dige Piet Kelder vecht al jaren met passie en met inhoudelij ke argumenten voor het behoud van het open karakter van het Westelijk Tuinbouwgebied. Terecht werd aan Piet Kelder onlangs de Erepenning van de stad Haarlem ver leend. Een fair gebaar van het Haarlemse stadsbestuur waar mee ook de andere vrijwilligers van de Werkgroep Westelijk Tuinbouwgebied een compliment krijgen. Het rapport Zicht op de natuur geeft een beeld van de in dit gebied aanwezige en te verbeteren natuurwaarden, met foto's, tabellen en kaartmateriaal van de Vereniging voor veldbiologie KNNV en de Vogelwerkgroep Zuid-Kennemer- land. Onder meer signaleert men hoe na het stoppen van de waterwinning in de duinen van het Nationaal Park Zuid- Kennemerland de waterviolier, als een indicator van kwel water, zich na jaren van afwezigheid weer laat zien in de Brouwerskolk en de Marcelisvaart. Exemplaren zijn te bestellen voor 14,50 bij de KNNV- Haarlem. Informatie geeft Anneke Koper, tel. 023 5362331, E-mail anneke.koper@hetnet.nl Natuuronderzoeksrapport Westelijk Tuinbouwgebied Haarlem asiéf vereniging voor veldbiologie 28 Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 1, lente 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 28