Van de redactie In dit tijdschrift vindt u een wel heel speciale uitnodiging voor onze jaarvergadering op maandagavond 10 april. Stichting Ons Bloemendaal is erin geslaagd om die jaarlijkse vergadering op een prachtige locatie te houden: het 'zittende' deel van de avond vindt plaats in de Orangerie van Elswout. Dat zal onder meer in het teken staan van het af- en aantreden van enkele bestuursleden. Aansluitend vertelt de heer L. Prins, directeur van Cobraspen, over de ingrijpende restauratie van het grote huis Elswout. Daarna wordt u rondgeleid in het huis, dat ook dan nog behoorlijk in de steigers zal staan. In 2007 vindt het zijn afronding; dan wordt het een kantoor, en dus zal het niet meer (zo) toegankelijk zijn voor het 'grote' publiek. U als donateur krijgt nu nog eenmaal de kans om rond te dwalen in huis Elswout. Wij raden u wel aan de ingevulde antwoord kaart per omgaande op te sturen want er is een beperking in het aantal bezoekers aan het huis. Wellicht begrijpt u nu ook iets beter waarom wij deze editie als titel hebben meegegeven: een andere invalshoek. De voormalige kantoren van PEN en PWN in Bloemendaal zijn inmiddels getransformeerd tot woonvoorzieningen. Dat geldt ook voor het vroegere Stoop's Bad in Overveen. De nieuwste verbouwing in de gemeente betreft de Haringbuys, die tot kantoor is omgetoverd. U leest er meer over elders in dit tijdschrift evenals over het gebouw van Uitgeverij Gottmer, gelegen aan het Blekerspad, dat nu als omhulsel dient van appartementen die binnen afzienbare tijd worden opgeleverd. De restauratie van het grote huis van Elswout, beter gezegd de uiteindelijke voltooiing van het oorspronkelijke ontwerp en de herinrichting ervan tot kantoorgebouw, past ook in dit rijtje van prijzenswaardige initiatieven. Het realiseren van dergelijke projecten mag dan gecompliceerd zijn maar de ingrepen beperken zich tot wat vanwege de verandering van functie nodig is. Het is andere koek als het gaat om een ensemble van meerdere gebouwen in een beschermwaardige omgeving. Uit de moeizame wijze waarop de herbestemming van bijvoorbeeld de terreinen en gebou wen van het voormalige Provinciaal Ziekenhuis zijn beslag vindt, is dit een ieder wel duidelijk. Hier keert steeds weer de twijfel terug of het eindresultaat wel strookt met essentiële kwaliteiten van het Zocherpark en het binnenduingebied. Dit project zou tot lering kunnen strekken voor bijvoorbeeld het terrein van het voormalige waterleidingsbedrijf. Het is te naïef om te stellen dat hiermee slechts een simpele verandering in het bestemmingsplan is gemoeid: van industriegebied naar woningbouwlocatie. We hebben het hierbij namelijk niet alleen over ten dele als monument beschermde gebouwen maar vooral over de kwetsbaarheid van de locatie, ingeklemd tussen twee zeer belangrijke natuurgebieden: het onder Staatsbosbeheer vallende Middenduin en het gebied van de Kennemerduinen. Vandaar de bezorgdheid. Stichting Ons Bloemendaal beziet onze omgeving met respect voor het verleden én met oog voor de toekomst. Vandaar dat wij u het kijkje in het grote huis Elswout meer dan gunnen! Joan Jalink, Christine van Meer en Peter de IsIatris Met dank aan Caroline Le Poole en Hans Scheffer 4 Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 1, lente 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 4