Jaarverslag 2005 door Joan Patijn Lezingen en excursies De kunstverzamelaar Adriaan van der Hoop, buitenplaatsbe- zitter van Spaarnberg aan de Wüstelaan stond centraal in de winterlezing in het Teylers Museum op 10 januari. De deelnemers aan de bijbehorende voorjaarswandeling rondom Spaarnberg die samen met Stichting Santpoort was georganiseerd, trotseerden op 9 april kou en regen om de verhalen van excursieleider Jan Morren te horen. Na afloop van de jaarvergadering op 4 april in de Hartenlustschool was het woord aan drs. Grad de Graaff, auteur van de met financiële hulp van Ons Bloemendaal en andere stichtingen/verenigingen verschenen monografie 'Oscar Mendlik (1871-1963), Hongaarse zee- en portret schilder te Aerdenhout'. In Achter De Zuilen waren Mendlik's portretten van mensen en van de zee een maand lang te bewonderen. Een ontvangst met rondleiding door Museum Van Loon in Amsterdam op 20 juli, waar wij de tentoonstelling 'Hartenlust, met Van Loon naar buiten' bekeken, werd op zaterdag 22 oktober gevolgd door een herfstwandeling onder leiding van boswachter Jeroen Engelhard op Leyduin en Woestduin. Hier is nog veel te zien dat herinnert aan het buitenplaatsverleden van de families Van Lennep en Van Loon. Landschap Noord-Holland is nu de beheerder. 1940 Bloemendaal 1945 Een hoogtepunt was de tentoonstelling met evenementen 1940 Bloemendaal 1945' in de maanden april en mei in De Zandwaaier te Overveen. De stichting Bloemendaal Initiatief, waarvan de burgemeester voorzitter is, werkte in dit kader samen met vrijwilligers van verschillende stichtin gen zoals Achter de Zuilen, Stichting '40-'45, Stichting Nationale Herdenking Bloemendaal en de bunkerwerkgroep BOA. Joan Patijn nam uit naam van Ons Bloemendaal ook -rf Joodse Begraafplaats te Overveen, tekening Jan Saveur 2003 twee fietsexcursies voor haar rekening, en wel naar de Eerebegraafplaats en naar het bunkerdorp Kostverloren in Zandvoort. In het najaar zijn de eerste plannen al gesmeed om te komen tot een vervolgtentoonstelling over de wederop bouw van Bloemendaal in de na-oorlogse jaren 1945-1950. Open Monumentendagen, 10 en 11 september 2005 In 2005 was het nationale thema 'religieus erfgoed'. Het was dus niet verwonderlijk dat er dat jaar nog meer kerken dan anders hun deuren konden openstellen dankzij de goe de zorgen van enthousiaste vrijwilligers. Naast de Dorpskerk uit 1636 deden in Bloemendaal-dorp voor het eerst mee De Kapel aan de Potgieterweg en de Vrij Katholieke Kerk aan de Popellaan. De nadruk lag beide dagen op de tentoonstelling over het kerkgebouw, en de activiteiten daaromheen, geor ganiseerd door de parochie van de Rooms-Katholieke kerk Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming in Vogelenzang. In Overveen bezocht men landschapspark Elswout en De Zandwaaier als machinegebouw en startpunt van een Heksentoer. Maar de joodse begraafplaats, afgelopen zomer benoemd tot rijksmonument, overtrof alles met enkele hon derden bezoekers. De coördinatie van de Open Monumentendagen was in handen van Ons Bloemendaal. Een woord van dank is hier op zijn plaats voor mevrouw Ina Mostert voor haar voortdurende inzet en enthousiasme voor de geschiedenis van Vogelenzang en voor de activiteiten die zij daarbij ontplooide. Monumentenzorg De aftrap van de Open Monumentendagen was op zaterdag 10 september bij de katholieke kerk van Vogelenzang door pastor Ans Dekkers en wethouder Victor Bruins Slot. De wethouder deed daar drie belangrijke mededelingen over het gemeentelijke monumentenbeleid. Hij zal de gemeenteraad voorstellen geld ter beschikking te stellen voor de restauratie van de theekoepel van Wildhoef aan de Kennemerweg. Stichting Ons Bloemendaal die zich reeds jaren voor deze restauratie inspant, gaf al eerder het goede voorbeeld door 10.000 in het vooruitzicht te stel len. Nu het rijk voorlopig geen nieuwe monumenten meer aan wijst, wil de gemeente ongeveer honderd belangrijke pan den op de lijst van gemeentelijke monumenten plaatsen. Ook heeft de gemeenteraad vlak voor de zomervakantie besloten om een kwart van de opbrengst van verkocht gemeentelijk bezit te storten in een reserve voor sociale woningbouw en voor onderhoud aan gemeentelijk bezit en monumenten. 6 Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 1, lente 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 6