Zusterhuis PZS Meer en Berg In juni kwam na vier jaren wachten het goede bericht dat het hoofdgebouw, het zogenaamde carré van Zocher, met later aangebouwde zuidvleugel geplaatst is op de lijst van rijksmonumenten. Dat geldt niet voor het oude zusterhuis. Hoewel de Raad voor Cultuur met ons van mening is dat het oude zusterhuis cultuurhistorische waarde heeft en zeker ook ensemble- waarde met het carré van Zocher (ook al dateert het zuster huis uit een andere tijd) heeft de staatssecretaris toch nega tiefbesloten. Daarover zijn wij in oktober bij de commissie voor de bezwaarschriften van OCW met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in discussie gegaan. Helaas kregen wij op 7 december bericht dat de commissie voor de bezwaar schriften oordeelde dat de staatssecretaris niet onterecht tot haar besluit was gekomen. Een rijksmonument wordt het oude zusterhuis dus niet. Zou het toch behouden kunnen blijven? Aan de Vereniging Behoud Landgoed Meer en Berg werd 1.000 euro bijgedragen. Mysterieuze verdwijningen Bij de gemeente Bloemendaal, bij de provincie Noord- Holland en bij de directie van Park Brederode Beheer heb ben wij bezwaar gemaakt tegen het onverhoeds verwijderen van het torentje van het in 1988 gesloopte ziekenhuis Meerenberg II. Samen met een monumentale gevelsteen was deze dakruiter op het PZ-terrein opgesteld. Deze zomer bleek de koepel opeens te staan in de tuin van een goedbe doelende particulier aan de Parkweg. Wij hebben de gemeente ook geconfronteerd met het ver plaatsen van de grenspaal Saxenburg die stond aan de Rijperweg op de hoek van de ingang naar het Bloemendaalse Bos. De wethouder was er niet van op de hoogte dat dit rijksmonument in de aangrenzende tuin terecht is gekomen waar het ook nog eens tot de helft in de aarde is gezakt en na verloop van tijd door een klimopheg geheel aan het zicht zal zijn onttrokken. De gemeente heeft ons toegezegd de kwestie uit te zoeken. Gealarmeerd door deze gebeurtenissen zijn wij dan ook begonnen om samen met Gerard de Waard, de grote kenner van grens- en jachtpalen en voormalige stoepstenen, al deze stenen in de gemeente Bloemendaal na te lopen om hun bestaan in kaart te brengen, hun geschiedenis te documen teren en nu en in te toekomst te controleren of zij op zijn minst op hun huidige plek zullen blijven staan. Deze palen zijn het erfdeel van ons allemaal en er mag niet naar wille keur mee worden gehandeld. Lindebomen Ten gevolge van de herinrichting van de Julianalaan dreig den 44 lindebomen het veld te moeten ruimen. Dankzij het Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 1, lente 2006 7

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 7