later bij de sloop ook inderdaad gebeurd. Over die ondergang van Kareol, na de overdracht aan een projectontwikkelaar, is indertijd veel gesproken en geschre ven. Rest mij nog te melden dat ons gezin het landhuis begin april 197S moest verlaten. Het gebouw stond er toen alleen en onbeschermd bij, een gemakkelijke prooi voor vandalen die niet lang op zich lieten wachten. Al snel ont dekten zij dat er iets moois te vernielen viel en dat gebeurde dan ook met grof geweld. Nog af en toe bracht ik een bezoek aan Kareol en zag dan dat alle deuren en ramen die wij bij ons vertrek hadden afgesloten, wagenwijd openstonden. Gaandeweg werden de ruiten ingegooid, het prachtige glas-in-loodraam in de gro te hal vernield en de zeldzame betimmeringen en tegelta bleaus zinloos kapot geslagen. In korte tijd veranderde het schitterende interieur in een ruïne. Het huis werd van de voorlopige monumentenlijst afgevoerd en in 1979 volgde de sloop, door velen in den lande nog altijd betreurd..." W.F. Hermans In een interview voor het literair tijdschrift Bzzlletin met de in 1985 in Parijs woonachtige Willem Frederik Hermans vroeg men hem of er een terug komst naar Nederland nog in zat. Hermans stelde dat hij daar onder één voorwaarde nog wel over wilde nadenken. Hij antwoordde pesterig: 'Ja, kijk eens, Van Deyssel kreeg op zijn vijfendertigste een door niemand minder dan K.P.C. de Bazel te bouwen villa cadeau, plus een lijfrente om er in te kunnen leven. Aan Couperus gaven ze een landhuis op zijn zestigste. Mij is nooit iets van dien aard aangeboden. Mij komen ze op mijn drieënzestigste nog aan mijn kop zeuren dat ik te veel honorarium vraag. Tot een jaar of wat geleden stond er in Aerdenhout een prach tig landhuis in Secessionstijl leeg, Kareol. Als ze me dat nu aangeboden hadden: daar te mogen wonen, met voldoende personeel natuurlijk om het te onderhouden.Dat Kareol, daar was ik misschien voor bezweken.' In Ad Fransen: W.F. Hermans, een Hollander in Parijs. Podium Amsterdam 2005 (blz. 162) De Griekse ambassadeur (zittend) tijdens het optreden van het Grieks Danstheater in Kareol Het Grieks Danstheater in de zomer 1973; links naast Nico Bersee zit Willem Bierens de Haan 10 Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 2, zomer 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 10