Gemeentelijke Muziekschool Bloemendaal Door Mieke de Natris Wie voor het eerst een bezoek brengt aan de Gemeentelijk Muziek school Bloemendaal moet even uitvinden hoe deze te bereiken is want ze ligt verscholen achter een aantal grote gebouwen. Een klein bordje bij het begin van een lang tegelpad wijst de weg. Het bijna dertig jarig bestaan van deze instelling en het afscheid van directeur Jaap Prinsen zijn aanleiding eens terug te kijken naar vooral het ontstaan van dit instituut, terugvallend op herinneringen uit de tijd dat ik het secreta riaat behartigde van het burgercomité dat het oprichten van deze school in Bloemendaal entameerde. Maar latere perioden spelen mee, waarin ik deelnam in de eerste leerlingen- en Oudercommissie (LOC) en ook de tijd dat ik zelf muziekonderricht kreeg. Uit archiefstukken blijkt dat al in 1967 gedacht wordt aan het oprichten van een volksmuziekschool. Het gemeentebe stuur vindt dat zo'n plan zich uitstekend leent voor particu lier initiatief maar geeft wel te kennen bereid te zijn voor het oprichten en instandhouden van zo'n school subsidie te overwegen. Het duurt enige tijd voor er actie wordt onder nomen. De directe aanleiding zijn de problemen die in 1975 opdoemen met betrekking tot Bloemendaalse leerlin gen die hun muzieklessen krijgen op de Haarlemse muziek school. Deze besluit het lesgeld voor hen flink te verhogen. De gemeente Bloemendaal is niet bereid tot een financiële bijdrage in de kosten van dit muziekonderricht. Een aantal burgers van onze gemeente slaat de handen ineen, bezorgd als men is over het muzikale lot van zo'n tweehon derd leerlingen die toen voor hun muziekonderricht op Haar lem aangewezen waren. Deze 'verontrusten' verenigen zich in het Comité Muziekonderwijs Bloemendaal. Om de haalbaar heid van een eigen gemeentelijke muziekschool te verkennen, wint het comité informatie in bij onder meer de inspecteur voor muzikale vorming, de Culturele Raad Noord -Holland en bij de commissaris van de koningin in Noord-Holland. Daarnaast onderhoudt men een intensief en frequent contact met de Bloemendaalse bestuurderen. Een eigen muziekschool Met deze inspanningen boekt men succes. Al op 21 april 1977 besluit de Bloemendaalse raad tot oprichting van een gemeentelijke muziekschool. Niet lang daarna volgt de benoeming van André Kaart tot directeur. En het begin van het eerste schooljaar wordt in september door muziekdo centen opgeluisterd met een presentatieconcert in de bur gerzaal van het gemeentehuis. De eerste jaren Alle begin is moeilijk. De lessen worden op zeer verspreide plekken in de gemeente gegeven. Soms bij de docent thuis, soms in schoollokalen en gymzalen (met vaak niet geheel welluidende piano's). Zelfs uit de kelder van het raadhuis komen af en toe muzikale klanken naar boven. Snel blijkt dat directeur Kaart goed werk heeft verricht met het werven van docenten en dat hij vanuit zijn ervaring de school een goede start heeft gegeven. Na zijn afscheid in september 1978, volgt Jaap Prinsen, sinds februari 1978 waarnemend directeur, hem op. Legio zijn de activiteiten om de school verder op te bouwen en te ontwikkelen. Zo wordt een commissie in april 1979 ingesteld met als taak een Leerlingen- en Oudercommissie (LOC) van de grond te trekken. Door de jaren heen blijkt zo'n LOC onontbeerlijk, bijvoor beeld bij het zoeken van sponsors voor speciale gelegenhe den, de financiering van een concertvleugel, het mede orga niseren van concerten, pianoconcoursen, masterclasses en last but not least het bemannen van de bar bij allerlei gele- Jaap Prinsen anno nu (foto: privé collectie) Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 2, zomer 2006 19

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 19