Schulpweg 12 Aerdenhout (AvK, foto Leo Dubbelaar 1999) Geert von Bracken Fock en zijn vrouw trekken consequen ties uit de zo verkregen inzichten. Wat hun relatie betreft zien ze, het advies van een raadsman volgend, ervan af offi cieel te scheiden. Maar wel besluiten ze niet langer onder één dak te verblijven. Hij gaat op kamers wonen in Utrecht. Maar deze door liefde ingegeven oplossing bevalt hem slecht. Hij keert dan ook weer snel naar haar terug. Hun door Tolstoi geïnspireerd idee om het bestaan als ren tenier op te geven, een mens dient zelf voor zijn eigen brood arbeid te verrichten, blijkt weinig reëel. Bij hun ver trek naar Leipzig waar hij een toekomst ziet als pianodo cent, geeft hij vrijwel zijn gehele vermogen weg. Bankier Tak die hun geldzaken behartigt, krijgt opdracht al hun bezit te verkopen. Maar deze poging om aan hun leven een nieuwe wending te geven, loopt vast. Al na korte tijd laat hij zijn voornemen om zich te bekwamen als pianodocent los. Ook zijn echtgenote ziet geen kans voldoende inkomsten te verwerven. Na zeer korte tijd volgt een terugkeer naar Middelburg. Hun benauwenis dat hen nu slechts een arm lastig bestaan rest, blijkt evenwel ongegrond: Tak heeft de verkoopopdracht niet uitgevoerd alles is er nog! Een Nederlandse Tolstoi? Nu von Brucken Fock niet langer als rentenier wil profiteren van de uitbuiting van de werkende stand, besluit hij om zelf landarbeider te worden. Hij vertrekt naar een boerderij in Kruiningen, zijn vrouw blijft in Eversdijk achter. Maar wederom blijkt zijn bevlogen inzet in de kortste keren te hoog gegrepen. De start pakt al niet erg gelukkig uit omdat hij vooral doende is om zijn lotgenoten inzicht te geven in hun maatschappelijke positie en hen begeesterd duidelijk te maken dat ze in opstand moeten komen. Voor zijn strijd tegen de uitbuiting vindt hij echter nauwelijks gehoor en aan de harde landarbeid komt hij niet eens toe. Dat hij hier zijn bestemming niet moet zoeken, is hem al snel duidelijk. Spoorslags keert hij terug in Eversdijk. Na deze vruchteloze poging zich als een Nederlandse Tolstoi op te werpen, stort hij zich weer op de muziek. In zijn door hem op latere leeftijd genoteerde herinneringen noteert hij Na mijn experiment in Kruiningen genoot ik weer met volle teugen van die toen nog intact bewaarde omge ving en componeerde nog op de avond van mijn aankomst drie préludes voor piano - later als opus 9 bij Alsbach uitge- Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 2, zomer 2006 23

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 23