Kerk aan knotwilglaantje Herinneringen Op latere leeftijd vertelde Landheer wel eens grappige gebeurtenissen uit zijn leven. Toen hij een leerling vroeg hoe oud zijn grootvader was die bij de jongen thuis inwoonde, luidde het antwoord dat hij dat niet wist. Maar, zo zei hij 'Hij is wel heel erg oud, want we hebben hem al lang!' Toen Landheer pas in Epe woonde, wilde hij wel eens de Renderklippen, een groot heuvel achtig heidegebied, gaan bekijken. Aan een oude boer vroeg hij de weg erheen. De boer zei: 'O, daar is niks te zien, hier een bargie en daar een bargie.' Klein formaat In 1988, na het overlijden van zijn vrouw Ottie, verhuisde Landheer om fysieke redenen naar de Bodaanstichting in Bentveld, net over de grens met Aerdenhout. Daar maakte hij nog een aantal schilderijen op klein formaat omdat hij er maar over een beperkte ruimte kon beschikken. Tot begin 1995, het jaar waarin hij zou overlijden, had hij nog een leerling. Voorstudie Rotterdamse stoomboten, 1934, houtskool Hugo Landheer werd als kind op school veel geplaagd. Hij was anders dan de andere kinderen. Mystieke zielen worden door hun omgeving zelden begrepen. Het pla gen werd zo erg dat hij 's avonds in een hoekje van de huiskamer bad of het pesten niet zou kunnen ophou den. Landheer was vanaf zijn achttiende jaar principieel vegetariër. Op 25 september 1995 kwam er een einde aan zijn lange en werkzame leven. Hij werd bijna 99 jaar. Met dank aan H. Landheer te 's Hertogenbosch, zoon van de schilder. Bronnen - Hugo Landheer, verschenen bij uitgeverij Thoth te Bussum n.a.v. de overzichtstentoonstelling 1925-1990 in het Stedelijk Museum te Schiedam. Foto's op blz. 29 en 30: Hugo Landheer jr. De schilder in zijn atelier met zijn laatste leerling (foto: Hugo Landheer jr.) 30 Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 2, zomer 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 30