Luisterrijk hersteld Het 'Cavaillé Coil' orgel In juli 2001 sloot het concertgebouw van Haarlem zijn deuren vanwege een ingrijpend verbouwings project. De gemeente en de Stichting Stadsschouw burg Concertgebouw gaven in 1999 opdracht aan het architectenbureau van Frits van Dongen om te zoeken naar een perfect evenwicht tussen restauratie en nieuwbouw en om voor Haarlem en Noord- Holland 'een centrum van muzikale uitmuntend heid en landelijke allure' te realiseren. Betrekkelijk kort geleden kwam dit ambitieuze pro ject gereed en kon in de Grote Zaal het openings concert plaatsvinden (oktober 2005). Toen kon men ervaren hoe de prachtige akoestiek er alleen maar beter op is geworden. Behalve uitbreiding en herindeling van deze con certzaal en de bouw van een nieuwe Kleine Zaal betrof dit project onder meer ook een volledige res tauratie van het orgel van Aristide Cavaillé Coll, een Fransman die met de bouw van romantische orgels befaamd werd. Aanvankelijk had dit orgel, omstreeks 1870, een plaats gekregen in het Paleis voor Volksvlijt. Toentertijd de belangrijkste grote concertruimte in Amsterdam. Maar toen in 1888 het Amsterdamse Concertgebouw gereed kwam, raakte het Paleis mét het orgel in ernstig verval. Omstreeks 1915 wisten ir. Adriaan Stoop en Julius Bunge, twee zeer vermogende en weldoende Bloe mendalers, dit instrument aan te kopen. Ze kwamen vervolgens met de gemeente Haarlem overeen dat het Cavaillé Coll-orgel geplaatst zou worden in de grote con certzaal van de sociëteit De Vereeniging. Zulks geschiedde, al ging dit niet bepaald van een leien dakje en vereiste dit het nodige aan zakelijk inzicht en ook politiek gevoel. Het onderzoek van Van der Steur, (zie Jaarboek 1982 van de vereniging Haerlem) biedt ter zake gedetailleerde informa tie. Dat het hier geen miskoop betreft, mag worden opge maakt uit de recente publicaties waarin de positieve kwalifi caties van de kwaliteit van dit orgel overheersen. Het orgel in het Paleis voor Volksvlijt in Amsterdam (uit: 'Luisterrijk Hersteld, het orgel van de Haarlemse Philharmonie', een uitgave van de gemeente Haarlem, voor 4,00 te koop bij de kassa van de Philharmonie) Cultuur in Vogelenzang Ook in Vogelenzang heeft het niet ontbroken aan kunste naars, muzikanten en schrijvers. Zo woonde de kunstschil der Joannes Josephus van Grieken rond 1920 in Vogelen zang; zijn zoon John is de maker van het carillon bij de klokkenwinkel aan de Wagenweg en zijn kleindochter Marijke is kunstschilder net als hij. Veel langer geleden woonde de edelsmid J. Eisenloeffel (geboren in 1876) op een woonboot aan de Leidsevaart, en Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 2, zomer 2006 31

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 31