haal vertelde, de foto's van 't Kopje bekeek uit het archief en herinneringen ophaalde, als: "Het was zo'n vreselijk def tige meisjesschool. Toen het nog boven op het duin geves tigd was, zaten rechts de meisjes van adel en links de meis jes uit burgerfamilies". I n d i Mevrouw Van den Berg werd op 23 juli 1905 geboren als Hillegonda Maria Elisabeth Mouwen. In 1925 slaagde zij voor haar eindexamen gymnasium alpha aan het Baarns lyceum. Vier jaar later behaalde zij haar kandidaatsexamen Nederlands en huwde P.W.M. van den Berg. Aangezien haar echtgenoot hoofd was van de administratie van een NV in Indië, volgde ze hem naar dit land; ze gaf er privélessen geschiedenis en moderne talen. In 1933 werd ze benoemd tot lerares Nederlands aan de Christelijke Huishoudschool te Malang. Haar zoon Hugo werd geboren te Dj ember in 1936. In 1941 werd mevrouw Van den Berg lerares aan de Gouvernementele HBS te Malang. In maart 1942 werd deze school gesloten door de Japanse bezetter. Mevrouw Van den Berg werd gescheiden van haar echtgenoot en bracht teza men met haar zoontje Hugo vier verschrikkelijke jaren in een Jappenkamp door. In 1946 werd mevrouw Van den Berg weer herenigd met haar echtgenoot, die in een mannenkamp had gezeten. Het gezin reisde terug naar Nederland, waar zij introkken bij de ouders van mevrouw Van den Berg aan de Zomerlaair 24 te Heemstede. "Mijn moeder vroeg waar de bagage was en kon nauwelijks bevatten dat haar dochter volkomen berooid was", weet ze zich nog te herinneren. Vacature Toen ze een maand in Nederland waren, ging de telefoon: er was een vacature op 't Kopje, de meisjesschool in Bloemendaal. Mevrouw Van den Berg kende de school niet en aarzelde aangezien ze nog niet hersteld was van de oor logservaringen. Toch liet ze zich overhalen en ging naar de Koepellaan 8 om kennis te maken om kennis te maken. Toen ze weer weg ging had ze een baan van twaalf uur geschiedenis, staatsinrichting en Bijbelse geschiedenis aan genomen. Ze voelde zich direct erg thuis op 't Kopje en was zeer gesteld op de directrice, juffrouw Steijns. Zowel leerling Mies als lerares Van den Berg herinneren zich haar als een dame. Mies was lid van de BDHC, de Bloemendaalse Hockey Club, maar herinnert zich niet meer waar de gymnastieklessen werden gegeven. Mevrouw Van den Berg weet nog heel goed dat Mies Bouwman zo'n "getekend gezichtje" had. Na driekwart jaar in Nederland ging Van den Berg weer terug naar Indië. Mevrouw Van den Berg bleef achter met Mies Bouwman en mevrouw Van den Berg, 31 mei 2006 (Foto Guido van Rijn) haar zoontje. Na een half jaar liet Van den Berg in juli 1948 zijn gezin weer overkomen. Mevrouw Van den Berg werd lerares geschiedenis aan de openbare HBS-B te Soerabaja. In juni 1949 keerde ze terug naar Nederland in verband met de opvoeding van haar zoon. Ze ging in Amsterdam ge schiedenis studeren bij prof. dr. J.M. Romein. 't Kopje in Het Kennemer In september 1949 ging ze terug naar 't Kopje. In juli 1953 behaalde ze haar doctoraal moderne geschiedenis in Amsterdam. Nu ze volledig bevoegd was, kreeg ze een vaste aanstelling op het Kennemer Lyceum, waar 't Kopje in dat jaar mee was gefuseerd. De Koepellaan werd verlaten en 't Kopje werd gehuisvest in het fraaie bijgebouw dat tien jaar na de bouw van het hoofdgebouw in 1925 werd gere aliseerd. Zoon Hugo werd toen ingeschreven in klas 4B van het Kennemer Lyceum. Het daaropvolgend jaar verhuisde de familie naar de Arnoldlaan 9 te Bloemendaal. In 1961 werd ze benoemd tot onderdirectrice of conrector van het Kennemer Lyceum. Vijf jaar later, in december 1966, nam mevrouw Van den Berg afscheid van de school. Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 4, winter 2006 19

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 19