Monument dankzij de bloembollenteelt De rk kerk van Overveen bestaat 15 0 jaar Door Henk Mandjes Op 24 september 2006 was het 150 jaar geleden, dat de rooms- katholieke kerk aan de Korte Zijlweg in Overveen plechtig werd inge wijd. Dat geeft aanleiding tot enkele bespiegelingen over de geschiede nis van de kerk en de parochie. De parochie, toen statie geheten, is oud. Zij werd gesticht op 14 november 1692 en toegewijd aan St. Bavo, de schuts patroon van Haarlem. In 1 697 kwamen een schuilkerk en een pastorie tot stand, gelegen aan de Korte Zijlweg. Een schuilkerk, want openlijke uitingen van hun geloofsovertui ging waren aan rooms-katholieken toen niet toegestaan. Om die reden gaf men de kerk het aanzien van een schuur en zag de pastorie eruit als een burgerwoning. Aan de onderdrukking vanwege hun geloofsovertuiging waar het merendeel van de immers katholieke bevolking van Overveen mee te maken had, trad rond het midden van de negentiende eeuw een verbetering op. Zo kon men in 1849 naast de kerk terrein kopen voor de aanleg van een kerkhof dat in 1851 werd ingewijd. En in 1853, toen de bisschoppelijke hiërarchie was hersteld, werden er in Nederland weer bisschoppen aangesteld, onder meer in Haarlem. De statie Overveen werd verheven tot parochie. Bouw van de huidige kerk Op economisch gebied was er ondertussen ook veel veran derd. Vormden tot omstreeks 1800 de blekerijen verreweg de belangrijkste peiler onder de economie van Overveen en omgeving, daarna brak voor hen een gestadige neergang aan en uiteindelijk verdween deze bedrijfstak. Maar zo rond 1840 nam de voorspoed weer toe. Een nieuwe bedrijfstak, de bloembollenteelt, was in opkomst en dat deze zijn cen trum toen in Overveen had bleek erg profijtelijk. Ook de parochiegemeenschap profiteerde daarvan. Het kerkbestuur, geheel bestaande uit bloembollenkwekers, maakte plannen voor de bouw van een nieuwe kerk, de oude was te klein en had geen aanzien. In korte tijd werd door parochianen voor de financiering 20.000,- bijeengebracht, een voor die tijd enorm bedrag, waarbij nog bedacht moet worden, dat een groot deel van de mannelijke parochianen bloemistarbeider was met een gering weekloon. Toen stond de kerk nog temidden van velden met hyacinten. Prentbriefkaart juli 1911 28 Ons Bloembndaal, 3 0e jaargang, nummer 4, winter 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 28