Bos en Duinschool in oorlogstijd Jubileumboek Maar naast een origineel jubileumprogramma waar leer krachten en ouders al meer dan een jaar mee bezig zijn, en waar al diverse sponsoracties voor op touw zijn gezet, moet er natuurlijk ook een jubileumboek komen. Een boek dat de geschiedenis eveneens doet herleven, niet alleen van de school zelf, maar liefst ook van de leerlingen en onderwij zers die door de eeuwen heen op de Bos en Duinschool zaten. Leesbaar voor leerkrachten en hun oud-collega's, bestuurders, oud-leerlingen en de leerlingen van nu. In onze ogen betekent dit vooral de sociale geschiedenis van onze school, meer nog dan de bestuurlijke. Wat wij willen beschrijven is hoe de mensen op school met elkaar omgin gen. De docenten met de leerlingen, de docenten met elkaar, de leerlingen met de andere leerlingen. We hopen te De jubilerende school wordt ontvangen in het gemeentehuis. ontdekken wat him normen en waarden waren, wat zij wel en niet belangrijk vonden. Waren de mees ters en juffen die afgelopen eeuwen strenger of toleranter? Vormden de docenten toen ook al een 'team' en, was de bijbel het belangrijkste richtsnoer of waren onderwijshervormingen de leidraad? Natuurlijk komen de onderwerpen van een klassie ke van-vroeger-tot-nu geschiedenis ook aan de orde. En tot nu toe blijkt uit ons onderzoek dat dit helemaal niet alleen maar taaie bestuurlijke kost betreft. We lezen over schoolhoofden die hun taak tijdelijk neerlegden wanneer er een begrafenis was omdat ze de rouwplechtigheid moesten leiden - sommigen moesten zelfs tevoren het graf delven! Er waren ook schoolmeesters die een greep uit de kas deden en naar het oosten van het land verdwenen. Of die zó liederlijk dronken waren dat ze met paard en wagen moesten worden weggevoerd en voor hun huis afgeleverd. Ook wil je graag weten hoe het een kind verging, wiens vader een patriottische bleker was. Of hoe een kind zich voelde op de avond van 17 oktober 1811, toen niemand minder dan Napoleon en zijn Marie Louise in de regen een bezoek aan ons dorp brachten. Adriaan Cassee Ach, waren er in de geschiedenis van onze school maar meer oud-leerlingen geweest als Adriaan Cassee, die tot ons grote geluk in 1953 zijn jeugdherinneringen aan het leven in het Bloemendaal van rond 1900 optekende. Dankzij Cassee zijn de meest fascinerende details bekend. Weetjes die de school van toen inderdaad tot leven wekken. Nu zijn er op het schoolplein bij voorbeeld enkele stoeptegels met voorgevormde knikkerputjes gelegd; ruim een eeuw geleden (en waarschijnlijk ver daarvóór en nog lange tijd erna) draaiden kinderen met de hak van hun schoen een kuiltje in het zand om de knikkers in te mikken en noemden dat 'kukie schieten'En denk niet dat een jongen toen zijn tol met een zweep in bewe ging bracht. Dat was typisch iets voor meisjes. Jongens hadden een priktol! Zoals Adriaan Cassee de jaarlijkse 6 Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 4, winter 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 6