vechtpartijen tussen de christelijke school en de openbare school beschrijft, daar kan geen West-Side Story tegenop. De modder spat je gewoon om de oren, helemaal op het moment dat hoofdmeester Lange Gijs zich met de knokpar tij bemoeit. Natuurlijk, dat in 1898 de voetbalclub Paul Kruger, de voorloper van de voetbalvereniging Bloemendaal, werd opgericht ('kontribusie 8 cent') en dat er sinds 1 788 op de Vinkenbaan vogeltjes met slagnetten werden gevangen voor de consumptie, heeft in feite weinig tot niets met de Bos en Duinschool te maken. Maar er kwa men wel leerlingen als Adriaan Cassee op af en het tekent wel het dagelijks leven in deze gemeente. En ook hij leerde op school, net als onze kinderen nu, klokkijken en zong er liedjes als Veilig in Jezus armen. Hij mocht echter jaarlijks twee weken van de zomervakantie genieten, al werd deze op het laatst wel verlengd tot drie weken. Hoe dan ook, zijn geheugen was fenomenaal en we mogen hem dankbaar zijn dat hij zijn vrije tijd besteedde aan het opschrijven van dit soort sfeerbeelden. Andere jeugdherinneringen Gelukkig zijn er nog een paar oud-leerlingen die hun jeugd herinneringen aan de Bos en Duinschool hebben opgeschre ven. En er zijn boeken als Bloemendaal 350 jaar kerk en dorp van Bert Sliggers, en archiefstukken die ons op weg helpen. Helaas kregen we ook te horen dat een stel overijve rige ouders het na-oorlogse archief dat op de schoolzolder lag opgeslagen, bij het grof vuil heeft gezet. Maar gelukkig zijn er nog wel stukken te vinden van het kerkarchief waar in regelmatig melding wordt gemaakt van hoe het de bijbe horende school verging. Zo blijkt bijvoorbeeld uit de notu len uit 1912 dat men heel tevreden is met het nieuwe (huidige) schoolgebouw maar dat een centrale verwarming toch wel erg prettig zou zijn. Helaas was daar geen geld voor (een regelmatig terugkerende klacht van het schoolbe stuur) Maar het aantal leerlingen groeit dat jaar tot 170, al kan niet iedereen die zich heeft aangemeld het schoolgeld betalen. En verheugd eindigt de notulist zijn geschrift met de opmerking: 'Ook dit jaar was er weder een opgewekte samen werking van hoofd en personeel tot bloei van de school.' Bladerend door de archieven ontstaat haast vanzelf de sociale geschiedenis. Zo constateert in 1909 een inspecteur dat twee onderwijzers en twee klassen één lokaal delen en merkt erbij op dat de ene meester de ander niet respecteert en dat Meisjes van nu in Itleren van toen de leerlingen voor geen van beiden ontzag tonen. Al met al zijn er voldoende puzzelstukjes om het verleden van de Bos en Duinschool tot leven te wekken Dido Michielsen schrijft met Auke Kok en art-director Wim van der Zwaag het jubileumboek over de Bos en Duinschool. Foto's: particuliere collectie Bos en Duinschool Jongens van nu kijken net zo ondeugend als jongens van toen. Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 4, winter 2006 7

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 7