,is# gê&randjchiiderde m in lood ramen wandschilderingen GLASMOZAlEKtN passagiersschepen. En dan te bedenken dat voor een aquarel met vissen, een in 1939 uitgevoerd ontwerp voor een raam in m.s. Oranje, momenteel 6500 euro wordt gevraagd! Haarlem en omgeving In onze omgeving maakte Schrier in 1927 ramen voor de inmiddels afgebrande gereformeerde kerk aan de Klop persingel en voor het Haarlemsch Dagblad. In 1938-'39 kwamen er ramen voor de toenmalige Joodse synagoge aan de Lange Begijnestraat in Haarlem en een serie ramen voor het verenigingsgebouw en de hervormde kerk in Santpoort- Noord. Voor het centrale trappenhuis van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf Noord-Holland aan de Essenlaan in Bloemendaal ontwierp Schrier in 1928 een ensemble van drie ramen. Het grote middenraam met de vrouwfiguren die 'Het lessen van de dorst' verbeelden, getuigt van zijn vroege periode. Schrier werkt dan met zeer gestileerde figuren waarbij het lood de lijnen van de tekening volgt. De acht ramen die hij gedurende een reeks van jaren (1944-1959) voor de hervormde kerk in Santpoort maakte, zijn heel anders. Zij zijn naturalistisch en vertellend, waarbij vooral het raam met de impressie van de ellende van de Tweede Wereldoorlog rond Haarlem grote indruk maakt. Bloemendaal De oorlog bracht ook Schrier en zijn gezin grote moeilijkhe den. Als kunstenaar kon hij niet werken, omdat hij zich niet bij de Kultuurkamer wilde melden. Uit armoede maakte hij klein werk zoals glas in lood portretjes, -medaillons en ook -tegeltjes met de Nederlandse leeuw die in het geheim werden verkocht en misschien nog wel bij Bloemendaalse families te vinden zijn. Gelukkig kreeg hij na de oorlog vele opdrachten, ook uit het buitenland. Schrier is overwegend een Haarlemmer maar in de jaren '30 woonde hij in de Molenstraat 1dicht bij de kerk van Sant poort-Noord en daarna tot de evacuatie in 1944 aan de dr. Dirk Bakkerlaan boven de garage die veel Bloemendalers nog kennen als garage Rotteveel. Voor zijn beide kinderen koos hij de Bloemendaalse Schoolvereniging. Een teke ning van het schoolgebouw van zijn hand is nog bewaard gebleven. Is het een voorontwerp? Helaas, het glasraam dat hij voor de school ontwierp is bij een verbouwing verloren gegaan. Een nieuwe toekomst voor een monumentaal raam Vernietiging of verhuizing is het lot van veel glas-in-lood- ramen. Bij de aanbouw van een nieuwe vleugel aan het PWN hoofdkantoor in 1987 wordt ook de entree aangepast en dat gaat ten koste van Schrier's ramen. Het grote midden raam (ca. 350 x 80 cm) wordt dan in een houten raam werk gevat en verhuist uiteindelijk in maart 2000 mee naar Velserbroek. Het was per slot in 1929 door het personeel aangeboden en dat doe je niet zomaar weg. Helaas slijten de dorstige dames momenteel hun dagen in het donker van een archiefopslagplaats. De PWN zou er wel een goede bestem ming voor willen vinden. Mag het terug naar Residence "Eau aan de Essenlaan? Met dank aan mevrouw Anske de Costa-Schrier en de heer Nico Schrier, resp. Toronto en Cheltenham in Canada en aan mevrouw Corrian Rauch- baar-Westra te Bloemendaal. Literatuur: H. Vogelesang, Nicolaas Schrier, Jaarboek Haerlem 1989; W Post, Bouwen aan Bloemendaal, Haarlem 1997. >7$ Reclamedrukwerk N. Schrier, Atelier voor Sierkunst, Rozenstraat 3, Haarlem (collectie A. de Costa-Schrier.Toronto) Ons Beoemendaai, 3 Ie jaargang, nummer 1, voorjaar 2007 11

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 11