De omzwervingen van een gias-in-loodraam Door Joan Jalink Vijfenzeventig jaar geleden kocht het gezin Zwart - vader was als technisch directeur werkzaam bij de Droste-fabrie- ken in Haarlem een stukje grond aan de Waldeck Pyr- montlaan. De Haarlemse architect tevens huisvriend Van Noppen en (toen nog) leerling-architect Huib Tuninga zet ten een blok van twee huizen op tekening; het grotere was bestemd voor het gezin Zwart, het kleinere voor de verhuur. In de L-vormige salon van het gezin Zwart zat een raam van '120 cm in het vierkant, waar huisvriend en glaskunstenaar Huib de Ru wel raad mee wist. Hij ontwierp een glas- in-loodschilderij van een huppelend kind met een hond, omringd door vlinders en bloemen. "Volgens mij heeft De Ru mij uitgebeeld, het enig kind, vrolijk springend door het leven... maar de hond is er nooit gekomen", zegt de huidige eigenaar Hans Zwart, het enig kind van toen. Het raam werd in het atelier van glazenier Nico Schrier in de Rozenstraat in Haarlem gemaakt, evenals de prachtige glas-in-loodramen voor de schuifdeuren die De Ru voor datzelfde huis ontwierp. En om het verhaal he lemaal compleet te maken: het voor die tijd zeer gewaagde kleurrijke kunstwerk waar geen stukje glas aan te pas is gekomen bij de schoorsteen (zie interieurfoto) is ook van zijn hand. Een afbeelding van het glas-in-loodraam vindt u op pagina 19 van het kleurenkatern. Van 1934 tot 1975 heeft het raam van De Ru in de huis sponning gezeten van de Waldeck Pyrmontlaan. Toen werd het huis door het reeds bejaarde echtpaar Zwart verkocht aan een nieuwe bewoner die geen behoefte had aan glas in lood. Het glaskunstwerk belandde bij een neef in Hen gelo, die er een houten kozijn omheen liet maken, er een lamp achter zette en het geheel aan de blinde muur van zijn garage hing. Daar heeft het gehangen tot zijn overlijden in 1995. Vanaf dat jaar is het raam met de beeltenis van de kleine Hansje Zwart weer terug bij de grote Hans Zwart in Bloe- mendaal. Daar hangt het nog steeds. Een beetje gebutst zo hier en daar maar nog steeds word je erg vrolijk bij het zien van de gebrandschilderde glasbeeltenis van dat huppelende jongetje met zijn hond. Het interieur aan de Waldeck Pyrmontlaan met twee kunstwerken van Huib de Ru (foto: familie Zwart) 12 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 1, voorjaar 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 12