ISATie Zowel de jongen (1) als het meisje (4) worden gevoed door de Wijsheid, die in de ene hand de traditionele uil voor zich draagt op een boek en in de andere de fakkel van de Traditie en vergezeld wordt door de Deugd. Aangezien er geen sprake kan zijn van Wijsheid zonder Deugd, worden deze als twee-eenheid voorgesteld. Zowel de man (2) als de vrouw (5) worden gevoed door de drie levensmachten Geloof (blauw)Vriendschap (rood) en Vertrouwen (geel). Geloof leidt tot Vertrouwen en de Vriendschap bindt beiden, hen dekkend met de purperen mantel van de liefde. De Kristallisatie van de Waarheid wordt voorgesteld als een man die de Waarheid als een diamant van licht met eerbie dige handen omsluit. Witte duiven brengen de boodschap dat de Waarheid verworven is door de ruimte. In 1925 dacht men heel anders over bij voorbeeld de positie van de vrouw dan nu. De symboliek mag dan uit lang ver vlogen tijden stammen en de ideeën die er aan ten grondslag lagen mogen dan niet meer passen bij de huidige tijdgeest, dat alles neemt niet weg dat het meesterwerk van de kunstenaar nog steeds tot bezinning aanzet en betovert door de fonkelende kleurenpracht. Veranderingen In september 1984 was het leerlingenaantal zo gegroeid dat er sprake was van gevaarlijke situaties op de monumentale trap. Besloten werd om deze ook een niet al te fraaie opgang te geven aan de tegenovergestelde kant. Het resultaat was nu dat de ramen van Weijand verplaatst moesten worden. Ze werden toen door gewone ruiten omgeven, hetgeen de lichtval niet ten goede kwam. Wel zijn de glas-in-loodramen toen geheel gerestaureerd. Momenteel wordt overwogen om de omkadering van de negen ramen zwart te maken, zodat het effect iets verbeterd wordt. Hoe wel de huidige plaatsing van de ramen niet ideaal te noemen is, geven de gebrandschilderde ramen van Jaap Weijand nog steeds kleur en inhoud aan het dagelijks leven op het Ken- nemer Lyceum. Bronnen: 'Gebrandschilderde ramen van Jaap Weijand in het Kenne- mer Lyceum te Bloemendaal'A. van der Boom; Elsevier's Geillustreerd Maandschrift, april 1926 en augustus 1927; 'Glas-in-Lood Ook Hier Bedreigd', Nuel Gieles: Haarlems Dagblad, 12 april 1989; 'Glas in Lood in Nederland, 1817-1968', Carine Hoogveld; 'Jaap Weijand: Schilder, Glasschilder en Graficus', Kasper Niehaus; 'Jaap Weijand, 1886-1960', J.E. de Visser; 'De Glas in Lood-Ramen in het Keimemer Lyceum', Jaap Weijand. De kristalisatie van de waarheid, raam 9 (foto:WW) 14 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 1, voorjaar 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 14