Jaarverslag 2006 Door Joan Patijn Tijdens een zeer speciale jaarvergadering op 10 april in de Oranjerie van Elswout namen wij afscheid van voorzitter Michiel Spoor, die tijdelijk werd opgevolgd door Henk Garvelink als waarnemend voorzitter. Ook Marianne Wehmeijer-Dorgelo nam afscheid. Christine van Meer-Waller nam plaats achter de bestuurstafel als bestuurs- en redactielid. Naast de geschenken die Michiel onder meer van de gemeente ontving, kreeg hij van Stichting Ons Bloemendaal een eik die geplant is in zijn tuin in Laren (Gld) en een aquarel 'de kleine ereprijs' van de Aerdenhoutse kunstenares Jolanthe Zwaak. Kleine ereprijs is vanaf heden ook de titel van een jaarlijks uit te delen prijs, waarvoor Michiel Spoor de voorwaarden mag formuleren. Tijdschrift Ook dit jaar heeft de redactie weer geprobeerd om de donateurs vier kleurrijke en gevarieerde tijdschriften 'Ons Bloemen daal' aan te bieden. In de eerste editie voerde hergebruik van oude panden de boventoon. In het zomernummer stonden kunst, cultuur en muziek centraal. In tijdschrift 3 was 'Feest' net als bij de open monumentendagen het onderwerp en in het decembernummer wilden velen hun herinneringen op papier met ons delen. De redactie voelt zich gesteund door velen, o.a. door Rosemarij Schotte, Hans Scheffer, Ina Mostert en Wim Post die, waar zij kunnen, meedenken en -werken. De ingezonden brieven van donateurs worden overigens ook zeer op prijs gesteld, al was het alleen maar dat er lering uit kan worden getrokken. Lezingen, excursies en open monumentendagen Hoogtepunt van het jaar was ongetwijfeld het kijkje dat donateurs van Stichting Ons Bloemendaal was gegund in het in aanbouw zijnde landhuis Elswout. Na de jaarvergadering van maandag 10 april en tijdens de extra ingelaste bezichtiging op zaterdag 27 mei leidde de heer Luigi Prins van Cobraspen de belangstellenden rond. 'De Joodse begraafplaats en de Joden in Nederland'vormde het onderwerp van de winterlezing door Jet Slagter, een ge zamenlijke initiatief van de Vereniging Haerlem en Stichting Ons Bloemendaal, die op 17 januari in het ABC Architectuur centrum te Haarlem werd gehouden. In mei werd een bijbehorende excursie naar de begraafplaats aan de Tetterodeweg in Overveen georganiseerd. De tentoonstelling 'Bloemendaal herrijst, het leven in de gemeente Bloemendaal 1945-1950' in de maanden april en mei in De Zandwaaier te Overveen kwam dankzij de inspanningen van Ina Mostert, Jet Slagter, Henk Wieringa en Ons Bloemendaal tot stand en was een vervolg op de tentoonstelling over Bloemendaal in de oorlogsjaren, die in 2005 werd gehouden naar een idee van Stichting Bloemendaal Initiatief. Tot een van de evenementen die paste bij de tentoonstelling hoorde de historische modeshow 'Van Hongerwinter tot New Look' dat Ons Bloemendaal samen met Joke van Dijk voor de oudere inwoners van Bloemendaal in zorgcentrum De Rijp organiseerde. Tijdens de Open Monumentendagen op 9 en 10 september openden de gebruikelijke monumenten in onze gemeente hun deuren en droeg een viertal etablissementen hun steentje bij aan het thema 'Feest' met een gratis consumptie in de vorm van een kortingsbon in het tijdschrift. Vele donateurs hebben kennis gemaakt met De Wachtkamer in het voormalige station Vogelenzang, met Brasserie Zilt in de voormalige uitspanning Het Witte Huis aan de Zeeweg in Overveen, met het her nieuwde en in 2006 precies 100 jaar oude etablissement De Rusthoek aan de Bloemendaalseweg en met 'De Kidshen' in de 18e eeuwse tuinmanswoning, vroeger bekend als 't Pannekoekenhuisje aan de Mollaan. Monumentenzorg Mede dankzij de financiële bijdragen van Stichting Ons Bloemendaal en de gemeente wordt de monumentale theekoepel van Wildhoef weer in ere hersteld. Bij de rijksdienst voor Archeologie, Monumenten en Monumenten vroegen wij extra aandacht voor een van onze oudste rijksmonumenten, de herberg de Knip aan de Kleverlaan. Een nieuw te bouwen tankstation heeft hierop een negatieve invloed, niet alleen visueel, maar misschien ook wat de staat van het gebouw betreft. Wij hopen dat de houten gevel van de oude schuur van Rouwens, nu Bohema, aan de Dr. Dirk Bakkerlaan behouden kan blijven volgens een voorliggend restauratieplan.

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 18