dag legde. Betekenis voor de glasschilderkunst Zijn atelier en zijn grote persoonlijke vriendschap met Roland Holst - alle werken van Roland Holst werden door Bogtman uitgevoerd - zijn van het grootste belang geweest voor de verdere ontwikkeling van de glasschilderkunst in Nederland. Niet alleen was hij zelf een bekwaam ontwer per en uitvoerder van het werk van tientallen anderen, hij beschikte ook over een technische en historische kennis van het glasschilderen en de heraldiek die wellicht uniek mag heten. Regelmatig kwam het voor dat zijn advies werd ingewonnen door De Hoge Raad van Adel als het bijvoor beeld ging om problemen bij het vaststellen van nieuw ontworpen wapens.Veelvuldig heeft hij zijn vakmanschap en kennis ook aangewend om vele andere kunstenaars, onder wie alle leerlingen van Roland Holst en diens opvolger als hoogleraar aan de Rijksacademie, H. Campendonck te sturen in hun activiteiten als glazenier. Het maken van een gebrandschilderd raam Wanneer een glasschilder de opdracht krijgt een nieuw raam te maken stelt hij eerst zeer nauwkeurig de maten vast. Vervolgens maakt hij dan een schetsontwerp op schaal 1:10, waarop de glas-in-loodverdeling nauwkeurig is bepaald. Het ontwerp wordt dan ter goedkeuring aangeboden aan de opdrachtgever, die het voor gezien kan verklaren. Dat ver klaart de oude term vidimus (wij hebben het gezien) voor het ontwerp. De glasschilder maakt nu een tekening op ware grootte, het zogeheten carton. Het carton geeft duidelijk aan waar de loodstrippen moeten worden aangebracht. De kleuren wor den op een doordruk van het carton met nummers aangege ven. Deze doordruk wordt overgebracht op de te verloden glasscherven, waarna deze in de branderij op met gips- poeder bestrooide ijzeren platen in een electrische oven worden geschoven, die langzaam tot 600 a 650 graden Celcius wordt verhit. Het glas wordt door deze hoge temperatuur aan de bovenzijde zacht zodat de zwaardere metaaldeeltjes in de verf zakken. Na afkoeling blijft het glas heel. Daarop worden alle stukjes glas op een papieren sja bloon gelegd om vervolgens op de zettafel in lood gezet te worden. De glas-in-loodzetter bouwt nu vanaf de hoek van de tafel het paneel stukje voor stukje op door elk stukje glas vast te zetten met een loodnageltje, waarna hij het soepele lood om de scherf buigt. Wanneer het gehele paneel in lood is gevat, soldeert hij aan één kant alle knooppunten van het lood met tinsoldeer. Nadat het paneel voor een hoog atelier- raam is opgesteld, heeft de glazenier nog alle gelegenheid correcties aan te brengen. Pas daarna wordt het paneel aan de andere kant vastgesoldeerd. Het paneel wordt waterdicht gemaakt door het met een loodwit-krijtpasta in te kitten die met een kwast tussen de opstaande kanten van het lood en het vlakke glas wordt gedrukt. Daarna wordt het lood met een houtje dicht- of vlakgestreken, waardoor het paneel één geheel wordt; het rammelt niet meer en het is praktisch waterdicht. Tenslotte worden de bronzen of roodkoperen windroeden bevestigd die dienen om doorbuigen van het paneel te voorkomen. Het raam is gereed om van beneden naar boven, met de gebrandschilderde zijde aan de binnen kant, tussen de verticale montants en de horizontale brugsta- ven te worden geplaatst Vlakornamenten Door zijn opleiding aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam was Willem Bogtman zeer goed op Als de wijn is in de man is de wijsheid in de kan. (foto LvdM) 34 Ons Beoememdaal, 3 1e jaargang, nummer 1, voorjaar 200 7

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 37