Han Bijvoet (1897 - 1975) Door Rosemarij Schotte Han Bijvoet groeide begin 1900 op in Overveen. In Haarlem bezocht hij de School voor Bouwkunde,Versierende Kunsten en Kunstambachten aan de Dreef. Later studeerde hij bij Derkinderen en Roland Holst aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam. Han Bijvoet was een veelzijdig kunstenaar. Hij maakte vele wandschilderingen, portretten en glas-in-loodramen en heeft ook prachtig houtsnijwerk gemaakt. Het meeste werk heeft hij verricht in de kathedrale basiliek St. Bavo aan de Leidsevaart.Voor de Bavo maakte hij vele wandschilderingen en verfraaide hij een biechtstoel met prachtig houtsnijwerk. Het meest opvallend zijn echter de grote transeptramen. In de noordelijke transeptwand bevindt zich het vijfdelige Maria- raam, hoofdzake lijk rood en blauw gekleurd. Het zui- dertranseptraam waar het goudgeel overheerst, is ge wijd aan het Oude Testament. Han Bijvoet was een gelovig man, die verdiepte in de kerkvaders en kerkgeschiede- u en daar Han Bijvoet, thuis gefotografeerd yeel vanaf wist. door zijn zoon Olav Hij was goed bevriend met de bisschop van Haarlem, mgr. Zwartkruis. Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij voornamelijk religieuze afbeeldingen maakte. Vele daarvan zijn voor iedereen toegankelijk in kerken en kapellen. Niet voor iedereen toegankelijk zijn de acht ramen die Han Bijvoet in 1937 en 1939 maakte voor de roomskatholieke pastorie in Overveen. De acht ramen met bijbelse voorstel lingen zijn oorspronkelijk gemaakt voor de pastoorskamer en de spreekkamer. Inmiddels zijn ze samengebracht tot één groot raam in het trappenhuis van het woongedeelte van de pastorie. Zie pagina 27 van het kleurenkatern. Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 1, voorjaar 2007 37

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 40