Een geschenk: drie gebrandschilderde ramen Door Tim Duyff latere Vondelschool)Opmerkelijk, want behalve de ramen zijn er meer overeenkomsten tussen de beide scholen. Ster ker: de Julianaschool is eigenlijk een kopie van de vier jaar De Julianaschool in Overveen is ruim 70 jaar oud. Net zo oud zijn de drie gebrandschilderde glas-in-loodramen in de school. Ze waren een geschenk van de oudercommissie aan de gemeente Bloemendaal. Voor de komst van de Julianaschool aan de Willem de Zwijgerlaan is lang gestreden. Een nieuw schoolgebouw was hard nodig. De voorloper, School D, was gehuisvest in een pand aan de Tetterodeweg (waar nu Albert Heijn zit). Dat voldeed al jarenlang op geen enkele manier meer aan de moderne eisen. Bovendien groeide het leerlingenaan tal. Maar geld was een probleem. Toen in alle redelijkheid nieuwbouw echt niet langer uit te stellen was, besloot de Bloemendaalse gemeenteraad in oktober 1934 dat er in Overveen een nieuwe school gebouwd mocht worden. Eindelijk. Feestelijke opening En zo beleefde de Julianaschool op 30 augustus 1935 haar feestelijke opening. Tijdens een plechtigheid in de gymzaal schonken de ouders de gemeente de drie ramen. Uit pure dankbaarheid. Voorzitter J.J.A. Hock van de oudercommissie maakte er nog een grapje over. Hij zei dat de ouders behalve de drie voorstellingen op de ramen er nog graag een vierde hadden bijgegeven 'namelijk die der dankbaarheid'. Maar dat was praktisch nu eenmaal niet mogelijk. En dus bleef het wat de afbeeldingen betreft bij de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling en de handenarbeid. Burgemeester DenTex was er blij mee en aanvaardde het geschenk graag. Brief Pas een week voor de opening van de school had dr. ir. B. Bölger de gemeente namens de oudercommissie een brief geschreven over de ramen. Ervan uitgaande dat de gemeente het geschenk wilde aanvaarden, had de oudercommis sie alvast opdracht gegeven de ramen te laten maken. Die eerder gebouwde Vondelschool: dezelfde vlindervormige bouw en dezelfde flauw hellende en ruim overstekende zadeldaken. Overigens wilden de ouders behalve de ramen nog iets kwijt: 'Een album met de namen der schenkers zal tevens worden aangeboden.' Drie ramen De ramen tonen de opvoeding van het kind. Het linker draagt de tekst 'lichamelijke opvoeding', het middelste 'geestelijke ontwikkeling' en het rechter 'handenarbeid'. De brandschilderingen zijn vooral uitgevoerd in de kleuren wit, groen, blauw en rood. De stijl doet denken aan de Amster damse School met een vleugje art déco, bijvoorbeeld in de letters. De teksten worden ondersteund door krachtige beel den. De personen rechts en links richten zich beiden naar de middelste figuur: een lezende jongeman. Links van hem zien we een rennend meisje, rechts van hem een bankwer- kende jongen. Alle figuren dragen een wit shirt en een korte blauwe broek of rok. De drie ramen bevinden zich in de vestibule, halverwege de trap naar de eerste verdieping; aan de andere kant is de gymzaal. Ze zijn alle in de loop van de tijd beschadigd geraakt. Op verschillende plaatsen zitten kleine gaatjes, barstjes, sterretjes. Om verdere schade te voorkomen, is ooit besloten om aan de trapzijde beschermend draadglas aan te brengen en aan de gymzaalzijde beschermend traliewerk. opdracht was gegeven aan Atelier De Vonk in Haarlem. Volgens Bölger had dat atelier indertijd soortgelijke ramen geleverd aan de openbare lagere School te Aerdenhout (de Atelier De Vonk De ramen zijn dus vervaardigd door Atelier De Vonk. Dat atelier voor wandschilderingen en gebrandschilderd glas 38 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 1, voorjaar 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 41