Het licht in de Bloemendaalse moerbeiboom van Paul Overhaus Door Caroline Le Poole De inspiratiebron voor kunstenaar Paul Overhaus is altijd de natuur. Hij brengt de natuur terug tot de essentie van licht en ruimte. Het samenspel van architectuur, ambachtelijkheid en kunst staat voor hem centraal. In de opdracht voor een groot glas-in-loodraam in Bloemendaal kon Paul Overhaus deze twee uitgangspunten verenigen. Het resultaat is een schitterende raampartij waarin een moerbeiboom een nieuw leven kreeg. In 1999 werd Paul Overhaus door architectenbureau Brink man benaderd om zijn licht te laten schijnen over de raam partij van een monumentaal trappenhuis, onderdeel van een zeer grondige en zorgvuldige verbouwing in Bloemendaal. Het ging hierbij in eerste instantie alleen om de ramen op de eerste verdieping aan het einde van de eerste trap; deze waren aan vernieuwing toe. Voor de betreffende gevel stond een moerbeiboom, zeer gekoesterd door de eigenaars, en Paul Overhaus besloot deze boom "mee naar binnen te nemen" en zo de harmonie tussen architectuur en natuur te versterken. Zijn idee om de boom over de hele gevel te laten groeien vond gelukkig weerklank en de ramen op de andere verdiepingen, waar van een aantal weggetimmerd was, mochten opgenomen worden in het ontwerp. Overhaus naar een glasbedrijf in België. De ramen werden uitgevoerd in het atelier van glazenier Bogtman in Haarlem. Het was een van de laatste opdrachten van deze beroemde vakman, die net als Paul Overhaus de eenheid van architectuur, ambachtelijkheid en kunst hoog in het vaandel had. Paul Overhaus Het is niet mogelijk om Paul Overhaus bij een bepaalde kunstenaarsgroep of stroming in te delen. Hij is een veelzijdig kunstenaar die vele technieken beheerst. Zijn omvangrijke oeuvre omvat schilderijen, pastels, gouaches, tekenin gen en houtsneden met als hoofdonder werp het landschap. Daarnaast voert Overhaus monumentale opdrachten uit zoals wandschilde ringen, mozaïeken, stucreliëfwanden en glas-in-loodramen. Vogels, met name duiven, zijn vaak een thema in zijn werk. Ook maakte hij vele portretten. Paul Overhaus werd in 1935 geboren in Amsterdam en Een landschap met gestileerde vlakken en contourlijnen Moerbeiboom in glas Paul Overhaus begon zoals altijd met kijken naar de natuur en schetsen maken, in dit geval van de moerbeiboom. Het maken van een maquette is bij monumentale opdrach ten van groot belang. Gebonden aan de vormen van de bestaande architectuur en lichtinval stond Paul Overhaus voor een grote uitdaging. Hij besloot om de boom in het kleine wc-raam te laten beginnen en vervolgens door te trekken over de hele gevel. Het volgende stadium betrof het abstraheren tot organische vormen. Vervolgens moesten er loodtekeningen voor de glazenier gemaakt worden. En dan was er ook nog de keuze van het glas. Hiervoor reisde Paul studeerde aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten en aan het Nationaal Hoger Instituut voor Schone Kunsten in Antwerpen. Van 1968 tot 1987 was hij lector aan de Rijks academie te Amsterdam. Zijn werk is op talloze exposities in Nederland te zien ge weest, onder andere in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Overhaus is altijd gefascineerd geweest door de zee, het wad, de duinen en wolkenluchten en schematiseert het landschap, met kenmerkende hoge horizonnen. Hij ab straheert om tot de essentie van het onderwerp te komen. De tederheid van de observatie wil hij doorgeven aan de beschouwer en het licht in zijn schilderijen is altijd zacht. 40 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 1, voorjaar 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 43