Licht, lucht en ruimte zijn essentieel voor Paul Overhaus. In zijn landschappen bakent hij de contouren van zijn vlak ken vaak af met een contrasterende kleur. Het landschap rond Edam is volgens zijn eigen zeggen het allermooiste dat er bestaat. Dat was zelfs reden om er in 1998 vanuit Amsterdam naar toe te verhuizen. Nu heeft hij het binnen handbereik. Loodtekening Combinatie van factoren Wie een kunstwerk in glas in lood wil maken, heeft te maken met een combinatie van factoren. Het formaat wordt bepaald door de architectuur. De lichtinval is wisselend en bepalend voor de kleuren. Een gedegen kennis van de techniek is een eerste vereiste om tot een goed ontwerp te komen. Het gekozen onderwerp moet geschikt zijn om in kleine vlakken met contourlijnen verdeeld te worden. Paul Overhaus heeft zich gedurende een aantal jaren in tensief beziggehouden met het maken van houtsneden en in zijn geschilderde landschappen maakt hij vaak gebruik van gestileerde vlakken met contourlijnen. Deze technieken hebben zeker bijgedragen tot dit mooie kunstwerk in glas in lood. Raampartïj in vier delen De raampartij in Bloemendaal heeft vier elementen. Op de begane grond een klein raam, waaruit de boom ontstaat. Op de eerste verdie ping een twaalfdelig raam waarop de stam zich vertakt en vooral bladeren en knoppen te zien zijn. Vervol gens op de tweede verdieping weer een klein raam met een prachtig stel tortel duiven, een geliefd Rutger Bogtman en Henk Dogger van thema van Overhaus. bureau Brinkman hebben het raam Het bovenste raam onder handen in het atelier, bestaat uit drie ko zijnen met ieder acht delen. Hierin komt de boom tot volle bloei en is de blauwe lucht te zien. Hoe hoger men in het trappenhuis komt, hoe meer licht en ruimte er ontstaat. De tortelduiven, schets op ware grootte Toegevoegde waarde Al met al is dit raam een prachtig voorbeeld van een zorg vuldig modern kunstwerk in glas in lood. Het vormt een natuurlijke eenheid met de bestaande architectuur en voegt nog iets toe: licht, lucht en warmte. De moerbeiboom buiten is helaas in het jaar 2000 dood gegaan. Gelukkig bloeit er in het trappenhuis een prachtige nieuwe boom in glas in lood. De ramen zijn afgebeeld op pagina 18 van het kleurenka- tern. Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 1, voorjaar 2007 41

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 44