Beeldend kunstenaar Hans Wiesman Door Hannekb Veenhof-Wiesman De veelzijdige beeldend kunstenaar Hans Wiesman (1918-1988) ontwierp niet alleen glas-in-loodramen, maar verwerkte gekleurd glas ook in zijn betonreliëfs. Na te zijn opgegroeid in Overveen volgde Hans Wiesman de Kunst nijverheidschool te Maastricht en studeerde hij aan de Rijksacademie te Amsterdam. Bij Mathieu Wiegman en KeesVérwey leerde hij de ambachtelijke kant van de wandschildering. Samen met Constant stond hij aan de wieg van de Cobrabeweging in Parijs. Hans Wiesman werd in de Haarlems kunstwereld een gezien persoon en zijn woord had gezag. Als lid van de Vleeshal- commissie heeft hij een aantal tentoonstellingen samenge steld die indruk maakten. Hij werkte vanaf 1951 onvermoei baar in Bentveld. Met vakgenoten en vrienden filosofeerde hij daar ook veel over kunst. voor het gebouw van de St. Petrus LTS. Juist dit gebouw van architect Nico Andriessen bezit een muurschildering van 3 5 bij 5 meter van Hans Wiesman. Door de pittige scandering en fraaie kleuren zorgt deze schildering voor een feestelijke sfeer in de aula en het trappenhuis. In het trappenhuis maakte Hans Wiesman ook een aantal betonreliëfs met een totale oppervlakte van 340 m2. Menig (trein)reiziger op weg van Haarlem naar Amsterdam of omgekeerd kent dat gebouw met de twee opvallende be tonreliëfs aan de buitenzijden op de hoek van de Berlagelaan en de Prins Bernhardlaan. Op het ogenblik zetten instanties zoals het Instituut Collec tie Nederland en de Dienst Rijksmonumenten zich in voor het behoud van projecten uit de wederopbouwperiode. Met man en macht wordt daarom de strijd aangebonden om de gemeente te doen besluiten dit culturele erfgoed, kenmerkend voor de wederopbouwperiode, voor Haarlem te behouden. Schilderkunst Aan het einde van de jaren 40 vormde hij met een aantal modern georiënteerde Haarlemse kunstenaars en beeld houwers De Groep. Voordat hij in 1958 bij Galerie Espace als veelbelovend jong kunstenaar zijn eerste solotentoon stelling met als thema's clowns, vogels en mensen hield, exposeerde hij een aantal keren in groepsverband. Later exposeerde Hans Wiesman bij Galerie-T en Galerie Jalmar met schilderijen, reliëfpanelen, gouaches, grafiek, monotype en tekeningen. In 1984 nam Hans Wiesman in het Arnhems museum en in Leiden deel aan de reizende tentoonstelling De Doorbraak over beeldende kunst van na de oorlog. Zijn gouaches en tekeningen waren in 1987 te zien bij een groepstentoonstelling in het gemeentehuis van Bennebroek. De Leidse Liga Nieuw Beelden schonk in 1992 met onder andere werk van Hans Wiesman aandacht aan De Door- braak-Kunst. Critici stelden dat zijn schilderijen de ruimte waar ze hun plaats kregen, werkelijk beïnvloedden. Muurschildering in de Sint Petrus LTS in Haarlem Monumentaal werk Zijn ongewoon gevoel voor architectuur etaleerde Hans Wiesman in zijn monumentale werk. In de jaren 50 en 60 ontplooide hij zich als een monumentalist. Diverse scholen en gebouwen in Haarlem en omgeving zijn verfraaid met zijn harmonisch opgebouwde en fleurige muurschilderin gen en betonreliëfs, waarvan sommige voorzien zijn van gekleurd glas. Onlangs kwam zijn grootste werk onverwachts in de publi citeit. De gemeente Haarlem maakte namelijk bekend dat anderhalf jaar geleden een sloopvergunning is afgegeven Een glas ir. loodraam van Hans Wiesman is afgebeeld op pagina 27 van het kleurenkatern. 42 Ons BfcöEMENBAAL, 31e jaargang, nummer 1, voorjaar 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 45