De Leidsevaart en Vogelenzang n Door Ina Mostert-Stam De geschiedenis van Vogelenzang is onlosmakelijk verbonden met de Leidsevaart. De vaart van noord naar zuid volgend, zijn er vele beziens waardigheden en wetenswaardigheden, die hierna onder uw aandacht gebracht worden met als aanknopingspunten de bruggen. Amstelbrug, Heemstede Als u op deze brug staat met het gezicht naar het noorden ziet u aan uw rechterhand, na de huizen van de Rivieren buurt, in de verte de groene oevers van het landgoed Ipenrode, waarvan de ingang ligt aan de Herenweg in Heemstede. Dit landgoed, destijds Voorkoekoek geheten, vormde met de Achterkoekoek te Vogelenzang één geheel, totdat ze in 1657 door het graven van de Leidsevaart van elkaar gescheiden werden. Op de Achterkoekoek is nu het landgoed Koekoeksduin (Vogelenzangseweg, Aerdenhout) en het bedrijfsterrein Leiduin van de Amsterdamse Gemeentewaterleidingen gelegen. De woorden die de leuningen op de brug vormen, een kunstwerk van Barbara Kletter uit 2003, verwijzen naar de waterwinning. Het monumentale pompstation uit 1853 dat zich hier aan de westkant van de Leidsevaart bevindt, was het eerste pompstation van de Duinwater maatschappij te Amsterdam. Deze maatschappij werd in 1851 opgericht door de dichter mr. Jacob Van Lennep en mr. Willem van der Vliet welke laatste aan de Bekslaan in Vogelenzang woonde. Leden van de familie Van Lennep hadden spontaaia duinge bied ter beschikking gesteld. Op 11 november 1851 werd Pompstation Leiduin, op deze plek bevindt zich nu de Amstelbrug. (Prent briefkaart uit 1905, collectie Leen en Jeanne van Berkel) door de elfjarige kroonprins Willem (zoon van koning Willem III en koningin Sophia) op Vogelenzangs grond gebied de eerste spade in de grond gestoken voor de verza- melvijver die Oranjekom genoemd werd. En op 12 december 1853 was het al zover dat het schone drinkwater buiten de Willemspoort in Amsterdam beschik baar was voor een cent per emmer. Een grote verbetering ten opzichte van het vervuilde grachtwater, dat tot die tijd beschikbaar was. Het bedrijfsterrein Leiduin met postadres Vogelenzang, is gelegen in Gemeente Heemstede en in Vogelenzang/ Aerdenhout, Gemeente Bloemendaal. Heette het bedrijf vanaf 1 mei 1896 Gemeentewaterleidingen, sinds 1 januari 2006 is de naam WATERNET na de fusie met DWR (Dienst Waterbeheer en Riolering) te Amsterdam. Gerrit (zittend) en Manus de Vries rond 1915 (Foto Joke Pieters-de Vries) Manpadsbrug, Heemstede Bij de Manpadsbrug op de hoek van fietspad Leidsevaart en de westelijke Manpadslaan, waar nu een bankje staat, heeft een café gestaan met rechts ervan een woning. Hier woonde vlettenschipper Gerrit de Vries die samenwerkte met zijn broer Manus, die aan de overzijde van de Leidsevaart woonde. Ook hun ouders, Jan de Vries en Mie Greeven, woonden in dit nog steeds bestaande rijtje huizen. Jan was in dienst geweest van de heer Van Lennep van Huis te Manpad en toen in 1920 het echtpaar 50 jaar getrouwd was, behoorde de heer Van Lennep tot de gasten, evenals de buren, 'zowel van de hoogere als lagere stand' volgens de Nieuwe Haarlemsche Courant. Na de geboorte van hun zoon Jan in 1920 verhuisden Gerrit de Vries en zijn echtgenote Stijntje van Lammeren naar de Vogelenzangse Leidsevaart, huisnummer 144 en hij voerde vandaar nog vele jaren zijn vlettenbedrijf uit. Zijn opdrachtgevers waren bollenboeren en de Waterleiding, voor wie hij de 'flap' vervoerde die geschept werd van de filterbassins zuidelijk van pompstation Leiduin en aan de overzijde van de Leidsevaart daar recht tegenover. (Bron: De aan de Leidsevaart Vogelenzang geboren dochter Joke Pieters-de Vries, nu wonende in appartementencomplex De Voghelsanck te Vogelen- zang) Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 11