De Manpadsbrug met vrolijke schaatsers wordt afgebeeld op een prent van Lutgers uit ca 1 840. Het tuinhuisje behoort tot landgoed Woestduin. Iets verder lag het landgoed Wintergezigt aan de Manpadsbrug litho van J.P.Lutgers uit ca 1840 Kroesbeek langs de Leidsevaart, Heemstede, maar voor een groot gedeelte was hetVogelenzangs grondgebied. Het enige tastbare dat nu nog over is van het landgoed is een aantal palen met de letter K op de grens met het nog wel bestaande landgoed Woestduin. Het landgoed Kroesbeek was eerst eigendom van familie Schaep, later de grafelijke familie Moens en de patriot Valckenaer. Op de bekende kaart van Nautz van 1836 staat de Wed. Valckenaer als eigenaresse vermeld. Op het landgoed stond de boerderij Schapenbosch waar twee generaties Van der Hulst pachters waren. De laatste eigenaar van het landgoed Kroesbeek was baron Van Ittersum, die op Huis te Bijweg woonde in Bennebroek. Hij liet het landgoed rond afzanden en vestigde hier in 1885 The General Bulb Company, in de volksmond de Bulb genoemd. Zijn mede-directeur was jhr. August Eduard Barnaart uit Vogelenzang. De bollen schuur stond zuidelijk van de brug in de weg op Bennebroeks grondgebied. In de witte woning, Leidsevaart nr 1Bennebroek, woonde later John van Grieken, gehuwd met Antonia Roozen. In 1957 kocht hij een gedeelte van het landgoed Duinzicht aan de Vogelenzangseweg 81 te Vogelenzang en legde daar een showtuin aan. In 1926 werd op Heemsteeds gebied het thans nog bestaande 'bollenpaleis' gebouwd. Over de Leidsevaart lag een brug naar het toen nog onbebouwde land van Bijweg in Bennebroek, waar bollenteelt plaatsvond. Rond 1930 werd het gebouw eigendom van de Hollands-Zweedse Zaadmaat schappij. Het bollengebied dat bij De Bulb hoorde, was in middels aan diverse eigenaren verkocht. Een bekende naam was Frans Roozen, die in 1933 aan de Vogelenzangseweg 49 in Vogelenzang de bekende showtuin aanlegde, waarbij voor de bezoekers de mogelijkheid bestond tentoongestelde bollen te bestellen die dan in de plantperiode over de gehele wereld werden verzonden. In 2004 werd dit gebied door Gemeente Bloemendaal bestemd voor de aanleg van een ecologische 8 holes golfbaan. Dit plan vond echter geen doorgang zodat op de gronden van het voormalige landgoed Kroesbeek nog elk jaar de bloembollen hun kleurenpracht tonen. Centenbrug, Bennebroek Voordat deze brug in 1834 door jhr. Willem Philip Barnaart uit Vogelenzang werd aangelegd, was hier een veerdienst. Bennebroek en Vogelenzang, hoewel altijd aparte dorpen, zijn wel altijd voor kerk, doktoren en dergelijke op elkaar aangewezen geweest. Officieel Vogelenzangse brug, en ook Barnaartsbrug genoemd, is de naam Centenbrug, naar de cent tol die men moest betalen, tot aan de huidige dag de naam die gebleven is. In 1982 werd een nieuwe brug gebouwd die nu volgens het daarop bevestigde bord ook officieel Centenbrug heet. De opening werd opgeluisterd door muziekkorps KNA (Kunst na Arbeid)in 1901 opgericht voor Bennebroek, Vogelenzang en Zwaanshoek. Over de Leidsevaart vanaf de Centenbrug naar de Bekslaan is door Lou van Emmerik vastgelegd hetgeen Aart Lagendijk (1896-1995) zich herinnerde van de situatie rond 1900. De Centenbrug met zicht naar grens Vogelenzang (Prentbriefkaart uit 1929, collectie van Berkel) Ik citeer: "Op Bennebroeks gebied passeren we een rijtje lage arbeiderswoningen met ervoor veel struiken. Even verderop stond de boerderij van Bauwer, waar later Arie van der Linden een transportbedrijf begon." Verder noemt hij het huis van postgaarster juffrouw De Graaf op nummer 14, Vogelenzang, wier dochtertje op 9 september de eerste steen legde en bodedienst Van Galen in de voormalige boerderij, waar nu de huizen nummer 30 en 32 staan. Op de hoek van de Leidsevaart en de Bekslaan staat het 12 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 12