restaurant LaTulipe Noire. Dit pand werd rond 1 830 gebouwd voor het jonggehuwde echtpaar Van Teylingen. Toen echter in 1842 de spoorlijn werd aangelegd en de stoomtreinen op een steenworp afstand langskwamen, is het huis verkocht en werd het de stationsrestauratie Graaf Floris. In de loop der tijd onderging het pand diverse verbouwin gen en naamsveranderingen: Café 't Spoor, Restaurant Bistinguette, later New England en nu LaTulipe Noire. Fietsbrug ter hoogte van de Bekslaan, Bennebroek-Vogelenzang Deze is in 1981 aangelegd, gezamenlijk door gemeente Bennebroek en gemeente Bloemendaal. De wethouders Korteling van Bennebroek en Van der Ham van Bloemendaal Leidsevaart, hoek Bekslaan. Rechts ligt sinds 1981 de fietsbrug. (Uitgave P.A Vader Manufacturen,Vogelenzang) verrichtten de opening en de gezamenlijke muziekvereni ging KNA met drumband Vogelenzang vrolijkte de plegtig- heid op. Voordat deze brug er was, moest men altijd via de Centenbrug de Leidsevaart over hetgeen bijvoorbeeld voor bezoekers aan de Stichting Vogelenzang (thans de Geestgron den) destijds een hele omweg was. Dit psychiatrische Ziekenhuis ligt op het in 1924 aangekoch te Lokhorsterduin en Jan van Zanensduin. Het bebouwde gedeelte ligt in Bennebroek, het wandelbos in Hillegom en een klein gedeelte van het terrein langs de Leidsevaart was tot de grenswijziging in 1978 Vogelenzangs gebied. Men noemde de Stichting 'Vogelenzang' vanwege het station met die naam. Op het terrein zijn een eigen kerk, brandweerkazerne, watertoren. Tegenover het station langs de Leidsevaart was een kolenloods. De beschoeiing van de aanlegplaats is daar nog steeds aanwezig. In 1807, dus nu precies tweehonderd jaar geleden, kocht jhr. Willem Philip Barnaart (1781-1851) van de erven Jan van Marselis de landgoederen Huis te Vogelenzang, Teylingerbosch, een uitgestrekt duingebied en het gebied begrensd door Bekslaan in het noorden, Leidsevaart in het oosten en Vogelenzangseweg/Gr.Florislaan/ Vogelenzangseweg in het westen. In die tijd was het nog steeds 'wildernisse', doorsneden door grillige paden en een kerkepad komende vanaf Bennebroek. De enige bebouwing was een duinwoning (nu Bekslaan 52, voorheen 42). En aan de zuidelijke punt lagen langs de Leidsevaart een smederij met wagenmakerij (later Hekwerken Ruigrok) en een café, genaamd De Witte Hond. Rond 1880 is dit gebied afgezand ten behoeve van de bloembollenteelt door jhr. August Eduard Barnaart (1 835-1900), de jongste zoon van bovengenoemde Willem Philip Barnaart. Sindsdien noemt men dit gebied de Zanderij. Rond 1900 werd begonnen met de lintbebouwing langs de Leidsevaart vanaf het station tot aan de Traliebrug. Het werd een geheel eigen buurtje met diverse winkels. Mensen opgegroeid in deze buurt vertellen nog enthousiaste verhalen over de ijsfeesten op de Leidsevaart met koek en zopie en muziek (met vergunning)Het is tegenwoordig een rustige woonbuurt, mede door de in de weg aangebracht chicanes om zwaar verkeer en hoge snelheden te beperken. In 1984/1989 is op het westelijk deel van de Zanderij de nieuwbouwwijk Vogelenzang-Oost gebouwd (oostelijk van de Vogelenzangseweg) In 1 842 werd de spoorlijn Haarlem-Leiden aangelegd door de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij (HIJSM). Deze letters zijn op het in 1881 gebouwde station Vogelen zang in tegeltableaus aangebracht. Van 1911 tot 2004 was het station Bennebroek-Vogelenzang genaamd. De spoorlijn loopt vanaf Heemstede/Aerdenhout tot aan de Traliebrug voor een groot gedeelte parallel aan de Leidse vaart. Van 1881 tot 1886 sloot een zanderijspoor aan op de spoorlijn. Rond deze tijd zal dus de afzanding van de Zanderij begonnen zijn. In 1895 werd de brug in de weg over de Zanderijvaart gebouwd. Jkvr. Anna Boreel-Barnaart legde de eerste steen. Deze is later ingemetseld in de leuning van de huidige brug. Traliebrug De bekende constructeur F.W Conrad ontwierp in 1841 'eene groote houten traliebrug over de Leidsche Trekvaart en rijweg aan den Vogelenzang ten dienste van de ijzeren spoorweg van Amsterdam naar Rotterdam'. In 1858 al werd De Traliebrug, aquarel van H. W Last, 1845 (Spoorwegmuseum Utrecht) Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 20 0 7 13

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 13