Exposities en publicaties 350 jaar Haarlemmertrekvaart-Leidsevaart deze brug vervangen door een ijzeren exemplaar. De huidige nieuwe brug heet in de volksmond nog altijd de Traliebrug. In de Tweede Wereldoorlog was de Traliebrug het doelwit van de Engelse bombardementen. Men hoopte hiermede de aanvoer van onderdelen voor de aan de Bekslaan gelegen VI lanceerinrichting te frustreren. In een van de bruggenhoof den die niet vernieuwd zijn, is nog altijd te zien waar de scherfinslagen zijn geweest. In 1994 werd bij baggerwerk- zaamheden in de Leidsevaart een 500 pond zware vliegtuigbom en een mortiergranaat naar boven gebracht. Zuidelijk van de Traliebrug liggen van oudsher arken. Rond 1960 tot 1984 was hier tegenover de woonwagenplaats. Die is sinds de aanleg van de woonwijk Vogelenzang-Oost verplaatst naar het Gravin Jacobahof. De Witte Hond Café De Witte Hond bestond al in 1769 en was in de glorie tijd van de trekschuit pleisterplaatsvoor mens en paard. In 1798 werd het door vererving eigendom van het arm bestuur van de r.k. kerk. In 1918, na het overlijden van haar man Dirk, stopte zijn weduwe Jans Klinkenberg-Weijers met het uitbaten van dit café. Nu staan daar de vier Ruigrok- woningen (Vogelenzangseweg 177/183). Dit punt, waar de wegen Leidsevaart en Vogelenzangseweg tezamen komen, heet in de volksmond nog altijd De Witte Hond. Bartenbrug Om van de Bartenweg (Gemeente Hillegom) naar het dorp Hillegom te kunnen gaan, dient men de Bartenbrug over te gaan. Deze brug ligt op grondgebied van de gemeente Hille gom (provincie Zuid-Holland), maar is voor het Noordhol landse Vogelenzang van belang, bijvoorbeeld om het winkelcentrum van Hillegom te bezoeken. Sinds 1 mei 2007 is de Bartenbrug om nog een reden van cruciaal belang: in geval van brand in Vogelenzang komen als eerste de brandweerlieden van Hillegom omdat hun kazerne het dichtst bij Vogelenzang is gelegen. Dit in samenwerking met de op grotere afstand gevestigde brandweer Haarlem, waaronder de gemeente Bloemendaal sinds 2005 ressorteert. Bronnen: Geschriften van Lou van Emmerik, Maarten Verkaik, Hans Krol, Piet van der Ham, Wim Post, Marcel Bulte.Theo van de Poel, de Historische Werkgroep van de Amsterdamse Waterleiding Duinen, het grenspalenarchief van Gerard de Waard en diverse mondelinge mededelingen van dorpsgenoten. Van 11 mei tot en met 1 6 september 2007 organiseert het Historisch Museum Haarlem in samenwerking met de Stichting Provinciale Atlas Noord-Holland en het Noord-Hollands Archief de tentoonstelling Heen en weer, Reizen in vroeger eeuwen. Bij deze boeiende tentoonstelling is het boek Heen en weer, Reizen per openbaar vervoer vanaf de zeventiende eeuw van de hand van Annelies Aerts, Carly Misset en Laura van der Wijden verschenen. In Museum De Zwarte Tulp in Lisse is van 12 mei tot en met 3 0 september de expositie Blauwe ader van de bollenstreek, 350 jaar Haarlemmmertrekvaart-Leidsevaart te zien. In het gelijknamige jubileumboek, onder eindredactie van Marca Bultink, beschrijven zeven auteurs de geschiedenis, de betekenis en de toekomst van de trekvaart. In het prachtig uitgegeven Tussen tol en trekvaart, 350 jaar het monument, het water en de mensen, belicht Miep Smitsloo-de Graaff de historie van de trekvaart, de persoonlijke verhalen van bewoners en betrokkenen van tolhuis Leiden en de regionale geschiedenis. Voor meer informatie omtrent 350 jaar Leidsevaart zie www.leidsevaart.nl TUSSEN TOL EN TREKVAART De Bartenbrug rond 1930, toen nog met zicht op de kerk van Vogelenzang (Foto collectie Lou van Emmerik) 14 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 14