J.WArnold (1813-1885), bewoner van de buitenplaats Duin en Daal van 1852 tot 1885 die de exploitatie ervan ter hand neemt. De bestaande bebouwing, zoals de familie Arnold die heeft achtergelaten, wordt getransformeerd tot hotel. De exploitant wordt M.L. Jorritsma. Het hotel floreert en al snel volgen in 1902 en in 1907 uitbreidingen aan de westkant, langs de Konin- ginneduinweg. Met de uitbreidingen verdwijnt wel, op het huis naast het oude herenhuis na, de Zocher-bebouwing uit 1834. In de Tweede Wereldoorlog wordt het hotel door de Duitsers bezet die het danig uitgewoond achterlaten. Sinds 1972 is het hotel eigendom van auto-importeur Pon. Deze stelt het ter beschikking aan de diaconie van de Haarlemse Hervormde gemeente en tot 1983 fungeert het als rusthuis. Dan komt het hotelcomplex leeg te staan. Nog even dreigt sloop van het voormalige hotel ten behoeve van nieuw bouw. Maar uiteindelijk weet een vijftal geïnteresseerden het vervallen hotelcomplex te kopen en te renoveren tot zes woningen. In 1987 komen de woningen beschikbaar en is een stukje erfgoed bewaard gebleven. De Binnenlandsche Jan Willem Arnold is in 1813 in Batavia geboren als zoon van Johan F. Arnold en Geertruyda F. Neun. Zijn vader heeft tussen Batavia en Buitenzorg rijstvelden, thee-, koffie- en Het einde van de buiten plaats Met het overlijden van de heer Arnold komt het einde van Duin en Daal als buitenplaats in zicht. Zijn erven, zoon J.WR. Arnold en dochter E.P. de Munnick-Arnold, krijgen het land goed toebedeeld, maar in 1897-1898 verkopen zij het aan de Binnenland sche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen te Haarlem. Hotel Duin en Daal Na aankoop door de Binnenlandsche valt het herenhuis met omliggend ter rein aan de Lage Duin en Daalseweg buiten de verkaveling. In 1899 wordt het door de Binnen landsche verkocht aan de Hotel Maatschappij L'Union, Blik op de achterzijde van hotel Duin en Daal. Uitbreiding uit 1902 door de Haarlemse architect Johan W. Stom toe tot de Raad van Beheer, evenals de directeur van de Haar- lemsche Hypotheekbank, A. Bertling. De Binnenlandsche rubberplantages met een omvang zo groot als de provin cie Utrecht. Jan Willem trouwt in 1838 met de 17-jarige Augustina Michels en is intussen chef van het handelshuis Arnold geworden. In 1847 vertrekt hij als miljonair met zijn gezin naar Nederland en vestigt in Amsterdam aan de Herengracht zijn eigen handelshuis. Na zijn aankoop in 1852 van het Bloemendaalse Duin en Daal brengt hij daar de zomers door. Maar de familie verblijft ook meerdere keren in Indië. In 1885 overlijdt Arnold op zijn 41 hectare grote buitenplaats Duin en Daal. De Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen werd opgericht op 21 augustus 1895 te Haarlem door J.A.G. van der Steur (bouwkundig ingenieur), A. van der Steur (architect)J. Leupen, G.P.J. Beccari (aannemer), E. de Lanoy (commissionair in effecten) en mr. H.Tuymelaar. De dagelijkse leiding berustte bij de Raad van Beheer die in 1898 bestond uit A.J. Gaykema (koopman) als voorzitter, A.S. van den Berg (koopman), D.E.L. van den Arend (architect) en G.P.J. Beccari. In 1899 trad E. de Lanoy Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 200 7 17

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 17