Koningin WiIheIminaduin wordt 't Kopje In Duin en Daal bevindt zich, al voordat men het park gaat bebouwen, op het hoogste duin een bijzonder uitkijkpunt met verge zichten. De plek van de latere uitkijktoren 't Kopje. Deze hoge duintop kreeg aan het eind van de 19de eeuw de naam Koningin Wilhelminaduin, vanwege het bezoek op zaterdag 7 april 1894 van de nog jonge koningin Wilhelmina met haar moeder koningin-regentes Emma aan De Oriënteertcifel op 't Kopje die in 1910 werd geplaatst door de vereniging 'Bloemendaals Bloei'. Dit ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van Koningin Wilhelmina observatiepost voor de Duitse Marine. Na de bevrijding liet het gemeentebestuur in 1946 de bunker tot uitkijktoren verbouwen en een gedenkplaat aanbrengen met een gedicht door C. Boeschoten, gewijd aan de lotgevallen van het de gemeente Bloemendaal. Die dag bezochten zij de bloeiende bollenvelden en namen tevens een kijkje bij de tuinen en de ten toonstelling van de firma Krelage aan de Zijlweg, toen nog Bloemendaals gebied. In 1907 werd de duintop aanzienlijk verhoogd en werd de naam veranderd in 't Kopje. Een herinnering aan de strijd van de Boeren tegen de Engelsen, de zogeheten Boerenoor log in de jaren 1899-1902 in Zuid-Afrika. Vervolgens nam in 1910 de Vereniging Bloemendaals Bloei het initiatief om op 't Kopje een oriënteertafel te plaatsen, dit ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van de koningin. Het werd een veel bezochte plek met zicht over de blonde duinen en het villapark. In 1926 werd op 't Kopje het Kool- hoven-monument geplaatst, ter herinnering aan raadslid en wethouder Abraham Koolhoven (1857-1925). De oriënteertafel werd verplaatst in mei 1926 naar de duin top op het Julianaduin in Aerdenhout. Tijdens de bezetting ging het Koolhoven-monument verloren. Het werd met beton overgoten bij de bouw van een bunker. Dit was een Koningin Wilhelminaduin, Jjloemendaal. Prentbriefkaart Koningin Wilhelminaduin was en bleef in de eerste plaats een exploitatiemaatschappij waarvan de eigenaars geen filantropen, maar op rendement beluste aandeelhouders waren, aldus Jannes de Haan in zijn boek Villaparken in Nederland (1986). Na de aankoop van Duin en Daal door de Binnenlandsche van de erven Arnold, werd de buitenplaats omgevormd tot villapark. Deze verandering voltrok zich grotendeels in de periode 1897-1940. De Haarlemse landschapsarchitect L.A. Springer kreeg van de Binnenlandsche de opdracht het terrein te ontwerpen. De kern van het ontwerp werd gevormd door de drie boven elkaar gelegen wegen in de duinvallei, de Hoge, Lage en Midden Duin en Daalseweg. Deze drie hoofdlijnen werden verbonden met dwarsverbindingen zoals Karmelweg, Koninginneduinweg, Mesdaglaan, Parkweg (ged.), Jozef Israëlsweg, Saxenburgerweg en de Arnoldlaan. In de naam van die laan leeft de laatste bewoner van landgoed Duin en Daal, de heer Arnold, voort. 18 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 18