't Kopje als bunker in 1945 Koningin Wilhelminaduin. Op het ogenblik vraagt 't Kopje om een grote renovatie. Zowel in- als uitwendig, moeten reparaties worden verricht en ook het uitzicht vanaf de toren wordt door de jarenlange weelderige bomengroei belem merd. Gelukkig begint de gemeente binnenkort met snoeien ervan. De vergezichten zullen dan weer zijn zoals vroeger en de reeds jaren niet meer aanwezige gedenkplaat komt dan hopelijk ook weer op dit historisch uitzichtpunt terug. dierenwereld, is een vroolijk uitziend, ruim en luchtig gebouw opgericht, waarin de school der Bloemendaalsche Schoolvereeniging is gevestigd. Een tuin er om heen, een groot en droog weiland in de onmiddelijke nabijheid geven ruimschoots gelegenheid om allerlei spelen te beoefenen en bekend te raken met wat de grond oplevert en op welke wijze de produkten ervan het best be handeld worden. Het werken in de tuin, het spelen, is in het leerplan opgenomen en maakt een integrerend deel van het onderwijs uit." Op het lesprogramma staat naast aandacht voor de natuur ook veel knutselen, tekenen en gymnastiek. Ondanks financiële problemen en een dalend leerlingen aantal in de beginjaren werd de school een succes. Naar plannen van het Bloemendaalse architecten-duo j. Mulder en J. vanAsdonk werd in 1927 naast de school een conciërge woning en gymlokaal gebouwd. Dit jaar vierde de BSV haar 105-jarig bestaan. De Bloemendaalsche Schoolvereeniging (BSV) Nadat men met de bouw van het villapark Duin en Daal was begonnen en verschillende jonge gezinnen de woningen betrokken, rees al snel de vraag naar een lagere school voor hun kinderen. Aangezien op de Bloemendaalse scholen slechts elementaire kennis van lezen, schrijven en rekenen werd bijgebracht, waren kinderen die aansluitend hoger onderwijs wilden volgen, aangewezen op scholen in Haarlem. Het initiatief voor de bouw van de Bloemendaal sche Schoolvereeniging BSV kwam onder anderen van de miljonair Adriaan Stoop. Hij was oprichter en directeur van de Dordtsche Petroleum Maatschappij in Nederlands Indië en bewoonde villa De Rijp aan de Bloemendaalseweg. Samen met zijn vrouw Miente en andere ouders ontwik kelde hij vanaf 1898 plannen voor de oprichting van de school door een vereniging van ouders. Zolang het nieuwe schoolgebouw nog niet klaar was, werden lessen gegeven in het gebouw van de zondagsschool van de Hervormde Gemeente. Op 5 mei 1902 werd de nieuwe school in gebruik werd genomen. Het ruime schoolgebouw, inclusief toren, op de hoek Mollaan-Lage Duin en Daalseweg was ontworpen door de Amsterdamse architect J. Ingenohl. Het tijdschrift Eigen Haard schreef in 1902: "In Bloemendaal, in een schoone, boschrijke omgeving, te midden van een rijk voorziene planten- en Bloemendaalsche Schoolvereeniging Ons Bloemendaal, 3 '1e jaargang, nummer 2, zomer 2007 19

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 19