Wim Post, een bijzondere Bloemendaler Door Peter de Natris Ieder voorjaar vindt traditiegetrouw de 'lintjesregen' plaats. Dit jaar op 27 april. Burgemeester Wim H. de Gelder maakte toen bekend dat vier verdienstelijke dorpsgenoten een koninklijke onderscheiding ten deel viel en reikte in een met veel belangstellenden gevulde burgerzaal de hierbij passende versierselen uit. Tot de uitverkorenen behoorde Wim Post die deze eervolle onderscheiding onder meer kreeg vanwege zijn bijdragen op het gebied van plaatselijke en regionale geschiedenis. Voor veel lezers van dit tijdschrift is Wim Post geen on bekende. Vanaf omstreeks 1990 verschenen van zijn hand meer dan twintig bijdragen. De ene keer betrof het een beknopt gehouden mededeling of kanttekening, een andere keer deed hij uitvoerig verslag van zijn vondsten en bevin dingen. Behalve door deze gestage stroom van artikelen wist Post een brede lezerskring te bereiken met zijn publicaties in boekvorm. We noemen er hier slechts enkele van: De gemeente Bloemendaal in de Franse tijd. (198S), Hartenlust (1988), Buitenplaatsen van Bloemendaal (1992) en Bouwen aan Bloemendaal (1997) dat de architectuur en bouwhisto- rie van onze gemeente vanaf 1883 in beeld brengt. Samen met Marcel Bulte publiceert hij Haarlem - verdwenen stadsbeelden (1993) en Bloeiende Bedrijvigheid, over 400 jaar bloembollenteelt (2002). De laatste titels geven al aan dat zijn historische belangstelling zich niet beperkte tot de eigen woongemeente. Benadrukt moet ook worden dat hij zich niet louter richtte op het tot stand brengen van publicaties maar ook tal van initiatieven entameerde. Zo stond hij aan de basis van de Historische Werkgroep van de Vereniging Haerlem, waarvan hij vanaf de oprichting dertig jaar actief lid is gebleven. Aan veel van de gezamenlijk ondernomen projecten nam hij deel, schuwde niet het verrichten van 'alle voorkomende werkzaamheden', anderen behulpzaam te zijn, hen te laten delen in vaardigheden die hij zichzelf eigen had gemaakt - zoals het restaureren van bodemvondsten. Ook was vaak van belang dat hijvanuit de ervaring die hij in zijn werk als timmer man-aannemer had verworven, anderen voorzag van nuttige kennis bijvoorbeeld ter zake van bouwstijlen en bouw technieken. Maar ook wanneer het ging om anderen te sti muleren of bij het wegnemen van fricties in de samenwer king, was zijn inbreng van een niet te overschatten belang. Dat zijn betekenis dus breder is, neemt niet weg dat hij ook een aandeel had in publicaties die vanuit de Historische Werkgroep tot stand zijn gekomen. We noemen er hier, gegeven de beperkte ruimte, slechts enkele: Brinkman aan de Grote Markt, 400 jaar geschiedenis Hartje Haarlem (1982), De Haarlemse Oude Gracht (1980), De loop van het Spaarne. De geschiedenis van een rivier (1987), Haarlem in veelvoud: 18 opstellen over de geschiedenis van Haarlem e.o. (1989).Van zeer recente datum is Meer dan steen... De Haarlemse kerken en andere gebedshuizen, vroeger en nu. (Nadere informatie: zie pag. 38) Ondanks de grote mate van bescheidenheid die Wim Post kenmerkt, hetgeen immers het risico brengt zijn betekenis te onderschatten, is duidelijk dat hij met zijn kennis van zaken en zijn activiteiten het historisch onderzoek in Haarlem en Bloemendaal op een hoger peil heeft gebracht. Een erkenning hiervoor was reden hem in 2004, bij zijn afscheid van de Historische Werkgroep, te benoemen tot Erelid van deze werkgroep en tevens tot Lid van Verdienste van de Vereniging Haerlem. De koninklijke onderscheiding is ingegeven onder meer door respect voor het feit dat Wim Post als amateur-histori cus een professioneel niveau heeft weten te bereiken ondanks dat ook voor gezin en het familiebedrijf de nodige tijd moest worden vrij gemaakt. Van belang is voorts dat hij zich ook op andere terreinen van de maatschappij heeft ingezet, zoals voor de vrijwillige brandweer en het volks tuincomplex Buytentwist. 20 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 20