Thijsse's Hof, een parel in Duin en Daal Door Willem Holthuizen Bloemendaal dankt een bijzonder stuk natuur aan de biologieleraar Jac. P. Thijsse. Thijsse's hof is het oudste voorbeeld in ons land van een aange legd heempark waarin de natuur en het milieu doelbewust zijn ontwik keld. De oorspronkelijke aanleg van het park is altijd bewaard gebleven. Ruim voordat Jac.P. Thijsse, de biologieleraar van het Kennemer Lyceum op 25 juli 1925 zestig jaar zou gaan worden, was er op twee fronten beweging om daar iets bij zonders van te maken. Het Bloemendaalse gemeentebestuur was met een groepje 'gezeten' burgers, al jaren bezig na te denken over mogelijk heden om Thijsse dan iets blijvends aan te bieden. En begin 1922 werd bij de Universiteit van de Stad Amsterdam een erepromotie voor Thijsse voorbereid. Beide initiatieven had den succes. Op 1 6 oktober 1922 werd Thijsse doctor honoris causa bij de faculteit van de wis- en natuurkunde. Daarmede werden zijn grote verdiensten op wetenschappelijk gebied geëerd. Het tweede succes kwam op 25 juli 1925. Nadat op 17 juli daarvoor de Stichting Thijsse's Hof was opgericht, kreeg Thijsse op de 25ste de sleutel van het hek van het ter rein waar hij zijn heemtuin mocht gaan aanleggen. Daarmede werden zijn grote verdiensten voor het naar de mensen bren gen van de natuur geëerd. De aanleg van de tuin, 2 hectaren groot, verliep voorspoedig. Op 26 september 1925 vond onder grote belangstelling de opening van de hof plaats. Beeld van Thijsse in de Hof door Jolanda Prinsen. Uitgangspunt was een fotoserie door Jan P. Strijbosch uit 1933. Wildernis Het terrein van de hof, formeel Stichting Thijsse's Hof, Planten- enVogeltuin in het Bloemendaalsche Bosch, behoorde in de Middeleeuwen tot de natuurlijke wildernis welke aan de graven van Holland toebehoorde. De landmeter Adriaan Ockersz bracht de streek in 1599 in kaart, welke kaart was opgenomen in het Caert-boeck van de Lage en de Hogelanden, gheleghen in Alberts-Berch, Overveen ende de Vogele-Sangh. Op deze kaart is het terrein waar nu Thijsse's Hof ligt, aangegeven als duin gebied met in het zuidwesten een als 'droogberg' aangeduid stuk duingebied. Droogberg verwijst naar het gebruik als blekerij. Niet verwonderlijk, want daarvan waren er in deze streek diverse met ook lager gelegen velden, die als bleekvelden dienden. De ten oosten van Thijsse's Hof gelegen gronden staan op de kaart aangegeven als Duijnen ende Wildernisse. Ook de westelijk van de hof gelegen hoge duinrand (thans Hoge, Midden en Lage Duin en Daalse wegen) is zo aangegeven. De omgeving was beslist zeer waterrijk. Ten noorden van de hof is een groot gebied aangeduid als Rietlant ende Moerasch en ten zuidwesten staat Den Meer aangegeven. Aan de hand van de huidige situatie komt dat uit ten noordoosten van het huis Duin en Daal en ten zuidwesten daarvan. Ons Bloemendaal, 3 Ie jaargang, nummer 2, zomer 2007 21

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 21