BI o e m e n da a I se Bos Op een latere kaart uit 1806 wordt het terrein duingebied genoemd zonder verdere aanduidingen. Mejuffrouw A.M.G. Nierhoff schrijft in haar in 1971 uitgegeven boekje De Hof stede Saxenburg, dat de bebossing van dit stuk binnenduin Boomklever op de voertafel bij het instructielokaal tot stand is gekomen door de bemoeiingen van Hendrik Hermansz., de eigenaar van het toenmalige Saxenburg, nadat hij zijn eigendommen met het onderhavige gebied had uitgebreid. De latere eigenaar van Saxenburg, mr. C.A. van Brakel, heeft de bebossing voortgezet. Aan hun initiatieven is het te danken dat we het Bloemendaalse Bos hebben. Een erfenis dus uit de tweede helft van de 1 8 de gereedschap. Nadat het Bloemendaalse Bos vele jaren particulier bezit was geweest, werd het op 21 september 1920 eigendom van de gemeente Bloemendaal. Voordat de hof werd aangelegd, was het voorste gedeelte van het terrein in gebruik als trapveldje voor de voetbal lende jeugd, onder meer de twee zonen van de om de hoek wonende Thijsse. Het achterste gedeelte, gelegen tegen het terrein van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging en een strook langs de Mollaan, was beplant met hakhout, voorna melijk eik, els en esdoorn. Eenmaal in de zeven jaar werd het hout gekapt. De stobben bleven staan en liepen weer uit waarna er na zeven jaar weer werd gekapt en zo steeds weer. In 192S kreeg het terrein een bestemming ten dienste van de levende natuur. Dr. Jac.P. Thijsse mocht het gaan inrichten. Heemparkje Als men nu doorThijsse's Hof rondgaat, treft men in dit aantrekkelijke heemparkje nog steeds bijna alles aan zoals het bij het ontwerpen en inrichten is bedacht. Het paden plan is nog hetzelfde, de bankjes staan bijna allemaal nog op dezelfde plaats. Alleen ten bate van de natuureducatie zijn enkele ingrepen gepleegd. Begin jaren zestig werd een zogenaamde demonstratiestrook aangelegd om het bestu deren van bepaalde plantensoorten te vergemakkelijken. In 1976 kwam het instructielokaal tot stand, waardoor het mogelijk werd op een meer eigentijdse wijze onderwijs te geven. Tenslotte werden in het begin van de tachtiger jaren Mejuffrouw Nierhoff schrijft in haar boek over Saxenburg ook over het pannenkoekenhuisje. Dat heeft Hermansz. in zijn tussen 1 745 en 1753 nieuw verworven duingebied, als tuin manswoning laten bouwen op het punt waar thans Mollaan, Koepellaan en Brederodelaan samenkomen. Als men het gebouwtje goed bekijkt, is duidelijk te zien dat het romantische koepeltje er pas later, waarschijnlijk in de 19de eeuw, is voorgezet. Het gebouwtje kreeg pas in het begin van de 20ste eeuw de naam Het Pannenkoekenhuisje, waar men pannenkoeken, met sla, kon eten en thee kon drinken. Sinds 1924 behoort het tot de hof. Na de Tweede Wereldoorlog werd het aan de weg gelegen gedeelte in gebruik gegeven aan de heer Hardebol, een bekende verzets man, die er een verkooppunt van consumpties exploiteerde. Ook thans is het in gebruik als consumptiegelegenheid. Het achterste gedeelte en de zolder behoren totThijsse's Hof en worden gebruikt als dagverblijf van de hovenier, werkplaats en berging van materialen en Kinderen uit groep 6 van de Julianaschool bezig met het uitvoeren van een opdracht de akkertjes, kunstvijvers en muurtjes in de Voorhof bij het pannenkoekenhuisje aangelegd. Allemaal ingrepen die tot grotere aantallen bezoekers hebben geleid. 22 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 24