Groeten uit Duin en Daal Een tentoonstelling en andere festiviteiten In het kader van de activiteiten Bloemendaals Duin en Daal 1907-2007 organiseren Stichting Ons Bloemendaal en het tentoonstellingscomité Achter de Zuilen samen met beeldend kunstenares Mieke Mostermans, een tentoonstelling over de geschiedenis van het villapark Duin en Daal, dat zich met trots een door het Rijk beschermd dorpsgezicht mag noemen. De tentoonstelling geeft een beeld van het 19 de eeuwse landgoed Duin en Daal, door landschapsarchitect Leonard Springer in opdracht van de Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij rond 1900 getransformeerd in een villapark met door de duinrand slingerende wegen en een opmerke lijke architectuur. Er is aandacht voor het Wilhelminaduin ofwel Bloemendaals Kopje, het uitzichtpunt dat momenteel gered wordt van verval. En niet te vergeten de vele vrolijke dorpsfeesten en optochten in de weilanden in het hart van Duin en Daal. En dan het hotel! V- De plannen voor de viering van honderd jaar Kopje van Bloemendaal en villapark Duin en Daal is maandagmiddag 16 april jl op ludieke wijze luister bijgezet door drie ex-burgemeesters van Bloemendaal. Rond kwart voor twee arriveerden Harry Kamphuis, Liesbeth Snoeck-Schuller en Gerrit Weekhout in een Berliet uit 1929 bij restaurant De Uitkijk op het Kopje. Zij werden daar welkom geheten door de huidige burgemeester, Wim de Gelder en Nico de Rooij, voorzitter van de stichting Bloemendaals Duin en Daal. Na de aankondiging van de renovatieplannen door de vier burgemees ters volgden de opening van een buitenexpositie en de presentatie van de culinaire campagne. (Foto Cees Sieswerda) Geen hotel in Nederland is vaker op oude prentbriefkaarten afgebeeld dan het Bloemendaalse hotel Duin en Daal, toeristisch trekpleister van klasse vanaf het begin van de 20ste eeuw tot de teloorgang in de Tweede Wereldoorlog. Mieke Mostermans, geb. 1958, studeerde keramiek aan de academie voor beeldende kunst St. Joost in Breda. Mieke woont in Vogelenzang en is lid van Fiore Kunst Kring Bloemendaal. Haar werk is op de tentoonstelling te koop. Voor haar keramieke vaasvormen liet zij zich inspireren door de Arts Crafts beweging uit het begin van de 20ste eeuw. Dit is dezelfde tijd waarin en dezelfde inspiratiebron waaruit de vroege villa's in Duin en Daal ontstonden. De tentoonstelling Groeten uit Duin en Daal is van 15 juli tot en met 2 september 2007 op zaterdag en zondag open van 13.00 tot 16.00 uur in de expositiezaal Achter de Zuilen. Ingang achterzijde Gemeentehuis Bloemendaal, Bloemendaalseweg 15 8 te Overveen. Toegang gratis. Vanaf 22 juli vertrekken iedere zondagmiddag om 14.00 uur vanuit Achter de Zuilen zes fiets- of wandelexcur sies langs verschillende aspecten van beschermd dorpsgezicht Duin en Daal en de Bloemendaalse vallei. Voorts kunt u in de zomermaanden uw hart ophalen aan cultuurhistorische lezingen, feestelijke, sportieve en culinaire bijeenkomsten georganiseerd door de Stichting Bloemendaals Duin en Daal 1907-2007. In dit nummer vindt u een inlegvel met het programma. Zie ook www.bloemendaalsduinendaal.nl Het Kopje van Bloemendaal In de afgelopen 100 jaar heeft het uitzichtspunt het Kopje vele stadia gekend.Van oriëntatiepunt tot monument, van bunker tot onopvallende achterafplek. Rond 1900 beklom men vele wandelaars, waaronder prinses Wilhelmina, het 'hoogste duin van Kennemerland' en genoten van het fraaie uitzicht over de onbeboste duinen en de Bloemendaalse vallei. Later werd op de hoge duintop een monument opgericht, genoemd naar de Bloemendaalse wethouder Koolhoven.Tijdens de Tweede Wereldoorlog bouwden de Duitsers op dezelfde plek een bunker die na de oorlog verder werd opgebouwd tot uitzichttoren. Helaas heeft dit monumentale bouwsel door achterstallig onderhoud veel van de oorspronkelijke aantrekkelijkheid verloren. De omvangrijke inventarisatie van Bloemendaals bos- en duinparken en bijbehorende herstel-ontwerpplannen ervan, indertijd opgesteld door de gemeentelijke groenvoorzie ning, vormden tevens de opmaat naar de restauratie van het Kopje. De werkgroep die steeds is gehoord over en betrok ken is bij de uitwerking voor al deze parken heeft destijds unaniem gekozen het Kopje als eerste onder handen te nemen, gezien de erbarmelijke staat van de toren. Dit jaar wordt de restauratie gestart van de uitzichttoren en ook het omliggende Wilhelminaduin zal flink worden aangepakt, waardoor het Kopje van Bloemendaal weer een aantrek kelijke plek wordt voor bezoekers en beklimmers van de uitkijktoren beloond worden met een weids uitzicht. Ons Bloemendaal blijft de komende tijd vertegenwoordigd in de werkgroep bos-en duinparken,waardoor de restauratie van het Kopje ook in het vervolgtraject op de voet gevolgd zal worden. 24 Ons Bloemendaal, 3 Ie jaargang, nummer 2, zomer 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 26