Het bestuur van Ons Bloemendaal door Joan in de boot genomen Wat de Stichting eigenlijk beoogt Joan stelt dat Bloemendaal een rijke gemeente is. Niet alleen in materieel opzicht maar -belangrijker- vooral wat betreft de directe leefomgeving en de cultuur-historische waarde. Twee steden, Haarlem en Amsterdam binnen handbereik, de zee en de duinen met prachtige wandelgebieden.Wat wil je nog meer? Zeker niet minder en dus moet je op je gemeente letten. Maar moet je dan alles maar bij het oude laten? Op die suggestie reageert ze met felheid. "Natuurlijk niet, maar je moet zorgen voor een goed evenwicht tussen bebouwing en natuur. Daarom is het van belang dat bestemmingsplannen daadwerkelijk worden gelezen. Het komt geregeld voor dat de stichting tegen plotselinge voorstellen oploopt. Dan is het goed daar vragen over te stellen, geen eisen. Want we willen eerder samen- dan tégenwerken. En dat geldt ook voor onze houding jegens de actiegroepen van direct belanghebbenden die af en toe ontstaan. Een mooi voorbeeld is de voorgeno men kap van de lindenbomen aan de Julianalaan. Bestuurslid Loes de Vita hoort ervan en deelt huis aan huis in die laan brieven uit. Vervolgens komt er vanuit de laan een organisa tie tot stand die mans genoeg is. Dan doet Ons Bloemendaal De toekomende tijd De Nederlandse bevolking vergrijst en dat geldt zeker voor het bestand van de 1400 donateurs en dus lezers van Ons Bloemendaal. Het imago is een beetje stoffig en Joan vindt dat jammer. "Veel meer donateurs wens ik de stichting toe en dus veel meer en vooral jongere lezers. Voor die 19 euro per jaar krijg je vier keer het tijdschrift, lezingen, excursies, je leert de omgeving kennen en waarderen. Het is toch interessant om te weten wat zich hier allemaal heeft afgespeeld. Dat bijvoorbeeld de grond waarop je nu woont bleek- en bollenvelden waren? Het blad zou eigenlijk aan ieder nieuwbakken inwoner moeten worden gegeven. Er zijn vele instanties betrokken bij die komst van een nieuw gezin. De gemeente zelf natuurlijk, maar ook makelaars, scholen en leveranciers. Ze kunnen zich ermee profileren. Aardig gebaar om een donateurschap aan te bieden. En voorts wens ik de redactie ook meer respons toe. We krijgen natuurlijk reacties, maar ook hier geldt hoe meer, hoe beter. Voeling met de lezers houden is voor de samenstellers van het grootste belang." Joan blijft lid van Ons Bloemendaal, tenslotte maar 19 euro, en heeft nu eindelijk de kans de nummers onbevangen te lezen. Zonder de vergaderingen van "de prima groep die ik in mijn hart gesloten heb." Zonder de vele versies van de stukken. Zonder de selectie van de foto's. Zonder het geregel en de stroom mailtjes. Maar haar hoofd zal niet lang leeg blijven, we kennen haar. een stapje terug." Die Julianalaanproblematiek is aardig overzichtelijk maar anders wordt het als gemeente en projectont wikkelaars zich buigen over omvangrijker zaken. Dat is natuurlijk wel even een stuk lastiger voor een groep vrijwilligers. Je komt dan snel terecht bij het fenomeen hergebruik. Hoe gaat de stichting daar mee om? "Onze grondhouding is dat hergebruik, mits met respect voor de geschiedenis en de natuur, zinnig is en bovendien vaak de enige manier om bouwwerken in stand te houden. Maar juist bij die grote projecten, dus grote belangen, moet je heel alert zijn. Neem het PZ-terrein, even tuele bebouwingsplannen westelijk tuinbouwge bied en de nog vage plannen rond de Zandwaaier met het kwetsbare PWN-terrein rond de waterto ren. Voorbeelden van geslaagde vernieuwing zijn er gelukkig ook. Landhuis Elswout wordt schitterend en ook, weer een tijdje terug, Villa Hartenlust en het huis Benvenutta zijn met respect in ere hersteld; met een andere bestemming, maar fraai gerestaureerd op oude historische gronden." Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007 27

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 29