Villa Rïjnegom, een portret van haar bewoners Door Tames Kokke Aan wat vroeger in Aerdenhout de Tramweg heette en nu de Marius Bauerlaan, stond ooit op nummer 17 een statige karakteristieke villa, die in opdracht van jhr. A.W.G. van Riemsdijk, directeur van de Oprechte Haerlemse Courant, door de Hilversumse architect J. London werd ontworpen. Tegenover het huis bevond zich de halte van de tramlijn Zandvoort—Amsterdam, die helaas ook al niet meer bestaat.Waarom staat dat prachtige huis er niet meer? En wat valt er nog te achterhalen over deze villa en haar bewoners? Op 8 augustus 1878 werd jhr. Adriaan Willem Gerrit van Riemsdijk te Gorinchem geboren. Hij volgde te Amsterdam het Gereformeerd Gymnasium. Daarna trad hij als volontair in dienst bij de gemeentesecretarie te Sloterdijk, een functie die hij echter al spoedig verliet wegens zijn benoeming begin 1900 als volontair bij de Oprechte Haerlemse Courant. Hij verzorgde aanvankelijk de rubriek Kunst, een cultuuruiting waar hij later nog veel meer mee van doen zou hebben. Op 31 december 1905 verliet hij dit blad om de volgende vijf jaren werkzaam te zijn bij de Labouchere, Oyens en Co's Bank te Amsterdam. Hij keerde echter op 1 oktober 1910 weer terug bij de Oprechte Haerlemse Courant waar hij de rest van zijn leven zou blijven werken. Hoewel de krant veel van zijn aandacht opeiste, vond hij de tijd en het plezier de belangen van tal van andere verenigin gen en personen te behartigen. Een leven in dienst van de maatschappij. Jhr. Van Riemsdijk is de geschiedenis ingegaan als een eer lijk, oprecht, humaan mens met een hart van goud, die één groot levensdoel had: 'Doe wel en zie niet om'. Kinderlijk naïef, stond hij in het volle leven. Goed van binnen, en daarom ook goedgelovend in de mensen. Het was zijn levensbehoefte anderen te helpen. Nooit ging iemand ongetroost of niet geholpen bij hem weg. Als een kind zo blij omdat hij iemand gelukkig had gemaakt. Zo was van Riemsdijk. Jhr. Van Riemsdijk overleed na een zeer intensief leven op 2 mei 1930, nog maar 5 1 jaar oud. Prins Hendrik, een persoonlijke vriend, heeft staan snikken aan zijn bed en schijnt daarbij te hebben gezegd: "Nu heb ik mijn allerbeste vriend verloren." Oprechte Haerlemse Courant De eerste Weeckelycke Courante van Europa verscheen op 8 januari 1656. Vanaf 1664 stond deze krant bekend onder de naam Oprechte Haerlemse Courant. In de loop van de 18de eeuw groeide de krant uit tot een van de meest toonaangevende kranten van Europa. Van 1910 tot aan zijn dood in 1930 was Van Riemsdijk als directeur-hoofdredac teur verbonden aan de Haerlemse Courant. De krant werd tot 1910 gedrukt door Joh. Enschedé. In dat jaar werd de krant in een aparte vennootschap ondergebracht. In 1942 fuseerde de krant, op last van de Duitse bezetter, met het Haarlems Dagblad. Vooral zijn laatste levensjaren heeft jhr. Van Riemsdijk gewijd aan de belangen van de Oprechte Haerlemse Courant, een blad dat hij tot een van de beste provinciale bladen in die tijd heeft uitgebouwd. Het huwelijk en de kinderen Jhr.Van Riemsdijk trad op 13 juni 1901 te Den Haag in het huwelijk met jvr. Henriette de la Bassecour Caan. Tijdens dit huwelijk werden zes kinderen geboren. Op 18 januari 1903 werd jkvr. Sophie van Riemsdijk te Haarlem geboren. Zij trouwde op 25 oktober 1927 met Anton Daniel Strumphler, geboren op 2 april 1 899 en in zijn jeugd woonachtig op het Oranjeplein 11 te Haarlem. Hij was van beroep cargadoor (scheepsagent) en ook voorzitter van het Kennemer Lyceum. Het echtpaar woonde te Aerdenhout aan de Borgerweg, er werden drie kin deren geboren, die nog allen in leven zijn. Op 20 september 1904 zag jvr. Joanna van Riemsdijk 28 Ons Bloemendaae, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 30