De passie voor het toneel Jhr. Van Riemsdijk komt voort uit een patriciërs geslacht en hoewel hij als zoon van de kunst zinnige hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam, jhr. ir. Barthold Willem Floris van Riemsdijk (1850- 1942), vaak in artistieke kringen vertoefde, was het toch een verrassing dat de journalist-auteur zich in zo sterke mate tot het toneel voelde aangetrokken. In 1904 verscheen zijn eerste toneelwerk Mea Culpa. Het werd met groot succes gespeeld in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, waar toen Louis Bouwmeester met een eigen gezelschap optrad. Het stuk werd meer dan hon derd maal opgevoerd, onder dr. Willem Royaards door het N ederlandsch Tooneel Souper na afloop van de voorstelling 'Op hoop van zegen' van Herman Heijermans. Zittend van rechts naar links: Herman Heijermans, Esther de Boer van Rijk (Kniertje), Louis Bouwmeester, onbekend en jhr. A.W.G. van Riemsdijk (1914) met Louis Bouwmeester in de hoofdrol, werd meer dan 300 maal opgevoerd, eerst door Heyermans, later door het Nederlands Toneel. Fel is de kritiek op zijn werk geweest. Van Riemsdijk heeft meermalen gezegd: "Mijn stukken zijn geen halve rooie cent waard als ze niet gespeeld worden door de beste artiesten." Hij schreef voor het publiek. Zijn werk maakte geen aan spraak op literaire waarde. Hij schreef en schreef omdat hij het niet laten kon. Wel is bekend dat een slechte pers hem verdriet deed. Scène toneelvoorstelling Pro Domo van jhr. A.W.G. van Riemsdijk met Louis Bouwmeester en zijn beroemde zuster Theo Mann-Bouwmeester, die de graaf en gravin de Grancé spelen Jac. London architect van Rijnegom Rijnegom werd in 1901 in opdracht van jonkheer Van Riemsdijk gebouwd. De architect was de in Hilversum gevestigde J.London (1 872 - 1953). London was behalve architect ook schilder, grondbezitter en projectontwikkelaar. Voor zichzelf bouwde hij aan de rand van Hilversum, tegenover de ingang van Monnikenberg, op de Soestdijkse- straatweg 110-112 een kubusvormighuis met aangebouwd atelier. Voorts is hij de architect van de wijnkelder De Berg plaats aan de Koningstraat in Haarlem (1900), het raadhuis van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude in Halfweg (1904-1906) en de consistorie van de Evangelische de Haarlemse Journalistenkring en penningmeester van de Nederlandse Journalistenkring, bibliothecaris en later secretaris van het Leesmuseum, lid en vice-voorzitter van het Hildebrandcomité en bestuurslid van de Vereniging Haarlem. Op 19 april 1920 werd Van Riemsdijk benoemd tot Kamerheer in Buitengewone Dienst van H.M. de Koningin. Tal van onderscheidin gen vielen hem ten deel. Een groot succes werd ook Silvia Silombra (1909). Ruim 400 maal is dit stuk gespeeld, zowel in Vlaanderen als in Nederland. Het werd bovendien in het Duits en Frans ver taald en ook in Duitsland en Frankrijk opgevoerd. Pro Domo Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007 31

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 33