Lutherse Kerk aan de Witte Herenstraat in Haarlem (1909). In Aerdenhout bouwde hij ook een villa aan de Bentvelds duinweg 21 en de Langelaan 11Het laatste huis heet Villa Bosch en Land. De door London ontworpen woningen deden een beetje denken aan kastelen en staan bekend onder de stijlnaam traditionalisme, een verwijzing naar de nieuwe machtige elite van zakenlieden die zich maar al te graag aan de oude landadel die het in deze omgeving ooit voor het zeggen had, wilde spiegelen. De naam Rijnegom is een verwijzing naar en een herinnering aan het Oude Slot Egmond. Tijdens de oorlog 1940-1945 werd het huis aan ouden van dagen verhuurd. Daarna wilde een speelgoedimporteur Rijnegom kopen maar kreeg de koop niet rond. Daarop viel het huis in handen van een projectontwikkelaar, die het in 1973 liet afbreken. Vrijwel niets van het huis is bewaard gebleven. Zelfs een poging om in de openhaard ingemetselde tegels te behouden mislukte jammerlijk. In 1976 werd op het terrein het nu bestaande appartementen complex gerealiseerd. Architect daarvan is ir. J. van Brugge. Het verging Rijnegom net als Huize Kareool te Aerdenhout; de tijdgeest was niet rijp om deze karakteristieke gebouwen te behouden. Zelfs in het gemeentearchief zijn geen noemenswaardige stukken terug te vinden waaruit blijkt dat enige woorden aan de afbraak zijn besteed. Het leven op Rijnegom Van Riemsdijk heeft 29 jaar in het huis gewoond, waarvan hij vermoedelijk het grootste gedeelte afwezig was. Maar met zijn drukke maatschappelijke leven, de bergen en de jacht was dat voor de hand liggend. Wel is bekend dat Van Riemsdijk een orgel bezat waar hij graag op speelde. Ook speelde hij viool, waarvan een door zijn vader gemaakt schilderijin bezit van de familie, nog getuigt. Wel altijd aanwezig was zijn vrouw jkvr. Henriette van Riemsdijk-de la Bassecour Caan, die op 7 januari 1933 overleed. Zij was een lange, statige, gastvrije, geestige, strenge dame. De kleding voor de kinderen kocht zij bij voorkeur in Londen. Ook werd gekocht bij de Bonneterie in Amsterdam. De verkoopsters kwamen daarvoor met de tram vanuit Amsterdam. Aangekomen in Aerdenhout werden zij als ze in de rustige en groene omgeving uit de tram stapten overvallen door een vrolijk vakantiegevoel. In het huis waren tenminste steeds twee keukenmeisjes aanwezig, vaak van Duitse afkomst. De tuin werd onderhouden door de immer naar jenever ruikende tuinman Lodewijks. In die tijd kwamen er drie groenteman nen langs: Hoefgeest, Koelemij en Van Zadel. Ze mochten elk twee maal per week aan de deur komen en dan ging mevrouw persoonlijk naar buiten om haar groente en vruchten zelf uit te zoeken. Familiefoto bij de voordeur van Rijnegom. Uiterst rechts Leopoldine de la Bassecour (1877-1911), tweede van rechts Jvr Henriette van Riemsdijk de la Bassecour Caan (1879-1938) Zomers ging zij met de kleinkinderen per tram naar het Grote Badhuis aan het einde van de Haltestraat in Zandvoort. De familie had daar een eigen hokje op het strand. Met Kerstmis kwam de gehele familie op Rijnegom bij elkaar. Ook het keukenpersoneel nam daar aan deel. Er lagen dan honderden cadeaus onder de kerstboom. Zoon Henk kwam met zijn Morris uit Eindhoven, die hij tot weerzin van zijn moeder pal voor het huis parkeerde. Dat was namelijk de plaats voor de Chrysler van de heer des huizes. Fricties tussen zonen en moeders zijn van alle tijd. Achter het huis in de Nicolaas Beetslaan was een grote garage die aan de familie Barnhoorn was verhuurd. Sas Barnhoorn had de leiding over de pomp en alle besognes voor acht auto's die daar onderdak vonden en via een draaischijf de garage in- en uitgereden werden. 32 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 34