De Blauwe Boedapester Pal voor de deur stopten de Blauwe Boedapesters van de NZH. Het was de meest populaire en drukste tramlijn van de NZH. De lijn Haarlem-Zandvoort werd in 1889 aange legd. In 1908 volgde de verbinding tussen Haarlem en Amsterdam. Het totale traject Amsterdam-Zandvoort besloeg 28 kilometer. Op 3 1 augustus 1957 reed de laatste tram. De reden daarvoor was dat de gemeente Amsterdam de De Blauwe Boedapester tram van de spoorlijn Haarlem-Zandvoort, aangelegd in 1899 en in 1904 doorgetrokken naar Amsterdam concessie had beëindigd. De tram werd vervangen door een busverbinding. Hiermee verdween de laatste tramlijn van de NZH. In totaal hebben er drie types trams op het traject gereden, waaronder ook die van J.J. Beijnes Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagons te Haarlem. Het laatste type betrof de door Ganz Danubius te Boeda pest in 1924 gebouwde Boedapesters. In het NZH-museum aan de Leidsevaart 396 te Haarlem is nog een gerestaureerd exemplaar te bezichtigen. Voor het museum prijkt het tram- wachtershuisje dat ooit dienst deed voor Rijnegom. Ten slotte Aan Tramweg 17 stond ooit een karakteristieke villa: Rijne gom. Het huis heeft er slechts gestaan van 1901 tot 1974. Het is jammer dat de villa, net als het Kareool, niet behou den kon worden. De eigenaar van het huis, jhr. A.WG. van Riemsdijk, telg uit een familie met vele vertakkingen naar menig bekend figuur uit de Nederlandse geschiedenis, heeft in zijn korte leven een groot stempel op het leven van zijn tijd uitgeoefend. Het is daarom te meer jammer dat Rijnegom als gebouw en aandenken aan deze karakteristieke en levendige jonkheer niet meer aanwezig is. Rijnegom gelegen aan de tramlijn Amsterdam-Zandvoort, Tramweg 17 te Aerdenhout. Met dank aan de heer L. Berendes en mevrouw drs. H.L.M. Alofs-Martens Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007 33

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 35