Zelfportret verschillende breedten in eenzelfde raam toepaste. Door met een pottenbakker samen te werken, trachtte hij de glaskleuren te verbeteren. Zoals hij aan zijn vriend Pieter van Eijck schreef, hoopte hij met helder en dieper inzicht in kleur en glas het glas in lood hoger te verheffen als zelfstan dige kunstvorm en niet meer als een soort reproductie van tekening of schilderij of pure decoratie te zien. Hij hield er niet van zich te beperken tot het ontwerpen van een raam en de uitvoering aan een ander over te laten. Vanwege de hoge kosten ging hij zelf niet over tot het aanschaffen van een oven voor het branden van het glas, maar hij schilderde het glas wel zelf. In het atelier van Bogtman te Haarlem werd de kleur ingebrand. Weijand was door zijn betrokkenheid bij het productieproces goed op de hoogte van het effect van hitte op de glasscherf, wanneer die na een paar dagen verhit en weer afgekoeld te zijn de oven verliet. In de tinteling van glas en kleur zocht hij de werking van een mooie half-edel- steen. Ramen in Bloemendaal Voor de familie De Visser maakte Weijand in 1922 een groot raam waarop hij de legende van de Griekse dichter Arion van Lesbos (7de eeuw voor Christus) uitbeeldde. Tijdens een zeereis wekten Arions kostbaarheden de hebzucht van de schippers die hem in volle zee overboord wilden zetten na zich van zijn goud en zilver meester te hebben gemaakt. Als laatste gunst verzocht Arion zijn zwanenzang te mogen zingen om daarna vrijwillig van boord te gaan. De schippers hielden hun oren dicht om hun ontroering meester te blijven. De zon, de maan en de sterren echter verschenen tegelij kertijd en luisterden samen met de winden, de golven en de vissen naar zijn lied. Toen Arion in zijn kanariegele Griekse dichterskleed overboord sprong, werd hij door een dankbaar fabeldier of dolfijn aan land gezet terwijl het schip in een storm verging. Rond 1925 ontwierp Weijand voor Huize Boekhof in Aerdenhout De Kleurbreking van het Licht. Eind jaren '40 en midden jaren '50 maakte hij glas-in-loodramen voor het trappenhuis van het PTT-kantoor aan de Pieter de Hoochstraat in Amsterdam, na enige bedenkingen van zijn kant of het een rendabele opdracht zou zijn. Een belangrijke opdracht was het ontwerpen van ramen voor het Nederlands Hervormde kerkje van Ginneken, eind jaren '20. In de oorlogsjaren werd dit kerkje helaas verwoest door luchtaanval len. Voor het Kennemer Lyceum in Bloemendaal dat in 1925 werd gebouwd door architectenbu reau Ed. Cuypers onder leiding van architect H. Smijtink, ontwierp Weijand een serie van negen ramen, die mogelijk werd gemaakt door het echtpaar De Visser (zie nummer 1 2007). In 1930 ontwierp Weijand voor zijn vroegere leerschool de Amsterdamse Rijksacade mie een driedelig raam met als thema Inspiratie, bijbelse figuren en heiligen en met wit, paarsblauw, rood en oranje als voornaamste kleuren. Bovenaan de ramen zijn twee muzen afgebeeld met knielende figuren. Daaronder wor den grillig abstract gevormde delen afgewisseld met kleine bijbelse scènes waaronder Sint Joris en de Draak en Job die in zijn beproeving de handen opheft naar de omstanders. Weijand zou door Richard Roland Holst gevraagd zijn om een schets te leveren. Twijfels Ondanks dat het werken met glas in lood welkome opdrach ten waren, bleken er ook grote bezwaren aan verbonden te zijn. Het bedenken van het concept ging slecht samen met het schilderen. Het schilderen van portretten ging nog wel maar het verdere werk leed eronder. Bovendien leidde de praktische uitvoering van de ramen vaak tot allerhande problemen waardoor de beloning niet in verhouding stond tot het verrichte werk. Zodanig dat Weijand zich zelfs af vroeg of hij bepaalde opdrachten voor ramen zou moeten aannemen. 36 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 39