IN MEMORIAM Wim van Luijken (1946-2007) Ons Bloemendaal heeft op 14 april 2007 met het overlijden van Wim van Luijken een gevoelig verlies geleden. Onze aimabele gids, vraagbaak en medestrijder voor het behoud van de historie van Kennemerland en de sporen daarvan in de gemeente Bloemendaal in het bijzonder, moeten wij nu missen. De banden van Ons Bloemendaal met Wim van Luijken zijn al heel oud. In 1984, bij het vijfjarig bestaan van zijn firma Van Luijken Communicatie Adviseurs, toen gevestigd in het Bloemendaalse buiten Sparrenheuvel, maakte hij het Ons Bloemendaal met een gift van 4000 gulden mogelijk om de aanloopkosten te dekken voor de herbouw van het prieeltje De Hermitage op Elswout. Door dit gebaar kon Staatsbos beheer zijn medewerking geven aan de herbouw hiervan, samen met Ons Bloemendaal en enthousiaste bewoners van het Ramplaankwartier. Zijn diepgaande belangstelling voor Ons Bloemendaal bewees ook de alfabetische index 1977- 1990 op het tijdschrift Ons Bloemendaal, die hij vrijwillig en op eigen kosten tot stand bracht. Vanzelfsprekend volgde snel het verzoek aan Wim om een bestuursfunctie te gaan bekleden. Bij het vertrek van Herman Hubrecht in 1991 werd Wim van Luijken de nieuwe penningmeester. Het bleef natuurlijk niet bij het beheren van de centjes. Het actievoeren voor het behoud van het mooie en goede uit het verleden van Bloemendaal leerde hem hoe star de toenmalige politieke verhoudingen waren. Het heeft hem ongetwijfeld mede geïnspireerd tot het opzetten van een nieuwe politieke partij, Liberaal Bloemendaal.Voorjaar 1998 was het zover, Wim van Luijken werd gekozen tot lid van de gemeenteraad. Hij is toen tot onze spijt uit het bestuur getreden, omdat een dergelijke functie niet verenigbaar is met de activiteiten voor Ons Bloemendaal. Michiel Spoor volgde hem op. Wel hebben wij nog samen met Wim gestreden voor het behoud van landgoed Lindenheuvel en ook heeft hij nog vele malen in ons tijdschrift Ons Bloemendaal geschreven, waarbij hij putte uit zijn rijke boekenbezit over Kennemerland en de door hem verzamelde archivalia. Vaak hebben wij van zijn kennis kunnen profiteren en van zijn gezelschap mogen genieten in Overbeek, het oorspronkelijke buiten Lindenheuvel. Zelfs excursiegasten van Ons Bloemendaal ontving hij thuis om trots de unieke 19de eeuwse pompinstallatie voor de 'hydraulische gemakken' te tonen die nog in deze voormalige Borski-buitenplaats aanwezig is. Het verbaast niet dat Wim recentelijk betrokken was bij het restauratiefonds voor het dakruitertje van de Hartenlust- school, bij het maken van een videofilm over onze mooie gemeente en bij de pr en communicatie voor de stichting Bloemendaals Duin en Daal 1907-2007. Hoewel hij alles tot in de puntjes had voorbereid, heeft hij de opening door vier Bloemendaalse burgemeesters van dit project vol evenementen in Duin en Daal niet meer kunnen meemaken. Voor zijn kinderen en lieve vrouw Ineke is Wim natuurlijk absoluut onvervangbaar. Onze gedachten gaan uit naar zijn gezin. Voor de belangen van het landschap van Kennemerland staan inmiddels velen paraat, die hij heeft geïnspireerd. Wij weten dat hij nu rust op Westerveld in zijn geliefde binnenduinrand. Joan Patijn Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007 3

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 3