Lezersvraag uit nummer 1, glas in lood De redactie van Ons Bloemendaal is op zoek naar de connaisseur onder de lezers van Ons Bloemendaal. Wie kan ons vertellen wat er afgebeeld zou kunnen zijn op dit mooie raam van Willem Bogtman dat zich in het trappenhuis van een woning in Kinheimpark bevindt? Op de drie ramen staan drie medaillons afgebeeld. Het linker medaillon heeft in het midden een leeg vierkant vlak, het rechter een cirkel met een kruis. In het middendeel zien we een toorts met hart en vlam, met onderaan een vis en bovenaan motieven die aan vleugels doen denken. Als u denkt te weten welke bete kenis deze symbolen hebben, stuur de oplossing naar de redactie. De meest aannemelijke en best onderbouwde stel ling wordt beloond met een prachtig kunstboek. Wij kijken uit naar de oplossing van dit raadsel door de connaisseur. Inzending Guido van Rijn (Overveen) Het vierkant in het linker raam symboliseert de aarde, de materie. Als je de hoeken van het vierkant naar binnen toe plooit, krijg je een kruis. In het rechter raam staat het kruis in een cirkel, hetgeen de vier elementen symboliseert. Naast de aarde vinden we de lucht boven in het middelste raam (gesymboliseerd door een vogel en niet slechts door vleu gels zoals het onderschrift suggereert)het vuur (gesymbo liseerd door de brandende fakkel) en het water (gesymboli seerd door de vis). Inzending Henk Spreen (Steenwijk) Op pagina 91 van Verborgen taal van symbolen, door D. Fontana (Kerkdriel 2003) staat het volgende: 1De cirkel heeft begin noch eind en staat daarom voor oneindigheid, perfectie en eeuwigheid. Hij is vaak een symbool van God. 2. Het vierkant staat voor stevigheid: onbeweeglijke, aardse en tastbare volmaaktheid, en houdt verband met betrouwbaarheid, eerlijkheid en veiligheid. 3Het thema evenwicht speelt een opvallende rol in de sym bolische betekenis van het kruis, misschien wel het meest voorkomende en oudste symbool. In veel culturen symbo liseert een kruis de kosmos: de verticale lijnen staan voor het spirituele, mannelijke beginsel en de horizontale voor het aardse en vrouwelijke. Op het snijpunt treffen hemel en aarde elkaar en het resultaat van dit contact is de mens, die door het kruis in zijn totaliteit wordt gesymboliseerd. Beide inzenders hebben een attentie ontvangen voor hun interessante verklaring. Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 2, zomer 2007 37

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 40