Leiden op de hoofdpijlers is op de linker zijpilaar een steen met inschrift 'anno' en op de rechter zijpilaar het jaartal '1695' gegrift. Buurtschap Halfweg door Jan van Kessel Voor de stenen tolpoort stond hier een houten poort. Deze is te zien op een 1 7de eeuws schilderij dat eigenlijk door een vergissing in het raadhuis van Haarlemmerliede hangt. Dat doek met benaming Het tolhek in Halfweg, toegeschreven aan Jan van Kessel, werd in 1990 aangeboden op een internationale tentoonstelling van David Koetsier in Maastricht. Toenmalig burgemeester Frank IJsselmuiden werd hierover op de hoogte gebracht door museumin specteur Fries Berkhout. De prijs bedroeg een halve ton in 'Het tolhek in Halfweg', schilderij door Jan van Kessel (1641-1680) (Particulier bezit) guldens. IJsselmuiden, die meteen van mening was dat het doek in Halfweg thuishoorde, klopte bij enkele bedrijven aan om financiële steun en in overleg ook met de fractie voorzitters was de koop binnen enkele dagen geregeld. Voor onderzoek ging het doek naar het Frans Hals Museum. Daar stelde conservator P. Biesboer vast dat het om een echte Jan van Kessel III (1641-1680) ging, en dat de personen vermoedelijk geschilderd zijn door Salomon Rombouts. Echter, dat de afbeelding niet Halfweg tussen Amsterdam en Haarlem, maar een gelijknamige buurtschap tussen Leiden en Haarlem bij Lisse voorstelt. Burgemeester IJsselmuiden was 'not amused'. Hij realiseerde zich direct dat de sponsoring door het plaatselijke bedrijfsleven daarmee feitelijk kwam te vervallen. Vergeefs wees hij enkele collega burgemeesters uit de Bollenstreek op het schilderij die echter vanwege de hoogte van het bedrag geen belang stelling toonden. IJsselmuiden herinnerde zich gelukkig een oude school vriend die al lang met de gedachte speelde ooit één oude meester aan te schaffen: "Als jij het schilderij koopt, weet ik wel een veilige plaats. Het raadhuis van Halfweg." Aldus geschiedde, want deze particulier fourneerde het aankoop bedrag om vervolgens dit schilderij in bruikleen aan te bieden aan de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Voortschrijdend inzicht, zoals het herkennen van de vorm van het tolhuis op oude tekeningen en prenten, heeft er toe geleid dat thans wordt aangenomen dat hier de tol bij Heemstede is afgebeeld. Centenbrug Op de grens van Haarlem en Heemstede was een brug bij herberg 't Schouwtje ofwel Schoutje, zo genoemd omdat op deze plaats aanvankelijk door de schout tol werd geïnd. Dit etablissement werd in 1637 gesticht en ontwikkelde zich tot een populaire pleisterplaats toen de Leidsevaart 20 jaar later een feit was. De tweede brug over de Leidsevaart lag over de Aerdenhoutselaan, tegenwoordig Zandvoortselaan geheten, nabij het tolhuis. Verder was er een brug over de Manpadslaan vanuit Heemstede naar Vogelenzang. Bennebroek vanouds behorend bij Heemstede, was officieel sinds 1653 een zelfstandige ambachtsheerlijkheid. Aan de oost kant van de Leidsevaart, bij het Bennebroekerhuisje aan het einde van de latere Zwarteweg, bevond zich een openbare aanlegplaats en wachthuisje voor trekvaartpassagiers. De verbinding over de vaart gebeurde door het 'overzetje', het bootje van de veerman. In 1795 verkocht Willem van Schoten het huis en het veer aan de westzijde van de vaart aan deVogelenzangse kant voor 1 300 gulden aan Anthony van Moorsel. De schuit om mensen over te zetten 'tot het gerief van de passagiers' was maar honderd gulden waard. Bij de aankopen die Johan Valckenaer, sinds 1812 eigenaar van Huis te Bijweg, later deed waren ook het 'overzetje' en het veerhuis begrepen. Tot 1834 bleef dit overzetveer bestaan totdat de familie Barnaart van Huis te Vogelenzang een vaste oeververbinding liet bouwen. De onderhoudskosten werden terugverdiend door tolheffing: één cent per passant. Om die reden kreeg de brug in de volksmond de naam van Centenbrug, vroeger ook wel Barnaartsbrug. Met de komst van de spoorweg Haarlem-Leiden ontwierp ingenieur T.W Conrad in 1841 een houten traliebrug over de Leidsevaart bij Vogelenzang. Deze deed dienst tot 1858 en werd toen vervangen door een ijzeren spoorwegbrug. 8 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, Nummer 2, zomer 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 8