De huidige brug dateert van 1923 en is in 2005 vervangen op de bestaande landhoofden. Bij herberg De Witte Hond, Herberg De Witte Hond (Foto:GAH) even bezuiden de Vogelenzangse dorpskern was een stop plaats voor de trekschuit en op de grens van Vogelenzang en Hillegom ligt en lag de Bartenbrug. Buitenplaatsen Aan de Leidsevaart, tussen Haarlem en Leiden, vinden we in de gemeente Heemstede verscheidene buitenplaatsen, zoals Oud-Berkenroede, Berkenrode, Ipenrode, Huis te Manpad en de Hartekamp met de Herenweg aan de voorzijde en met (vroeger) aanlegsteigers aan de Leidsevaart als grens van achteren. Voorts Huis te Bijweg in Bennebroek en aan de westzijde verder Boekenrode, Ley duin, Woestduin en Croesbeek, grotendeels onder Aerdenhout en Vogelenzang. De Zweedse reiziger Bengt Fermer, die belangstelling had voor zijn landgenoot Carl von Linné (Linnaeus) welke geleerde in 1736-1737 bij George Cliffort als lijfarts en hortulanus werkte, noteerde in zijn dagboek op 20 juni 1 759 na aankomst bij de Hartekamp: "Hier zag men ook een mooie grot, een fontein, een menagerie en vrolijke wandelwegen, die naar de Vaart leidden, waardoor de trek schuiten naar Leiden en Haarlem voeren." In 1 743 kreeg de toenmalige eigenaar van Teylingerbosch (Huis te Vogelen zang) de Amsterdammer Pieter Beck, van de commissaris sen van de Leidsche trekvaart toestemming om herstelwerk zaamheden te verrichten aan de steiger en de beschoeiing van de vaart voor zijn hofstede. Passagiers konden hun benen strekken of zich laven in herberg De Witte Hond. Onderhoud In 1880, toen de reguliere trekschuitverbinding al ongeveer 20 jaar was opgeheven, werd overeengekomen dat Leiden de weg langs de Haarlemmertrekvaart tot Halfweg nabij station Lisse zou onderhouden en de stad Haarlem het resterende deel van de Leidsche Vaart. Haarlem bleef formeel tot 1932 eigenaar van de vaart bij Bennebroek/Vogelenzang. Over het onderhoud van de vaart, de walkanten en de weg ontstonden in de loop van de jaren veel meningsverschillen, vooral over wie voor de kosten opdraaide. Het gevolg was dat nogal eens sprake was van achter stallig onderhoud. Bronnen en literatuur - Heerlijkheidsarchief Heemstede, in Noord-Hollands Archief, Haarlem - G. van Duinen, De Leidsevaart, in: De geschiedenis van de heerlijkheid Berkenrode, VOHB, 1959, blz. 68-72 - J.W Groesbeek, Bennebroek; beeld van een dorpsgemeenschap, 1982 - S.J. Fockema Andreae, De trekvaart Haarlem-Leiden driehonderd jaar, in: Jaarboek Haerlem 1957-1958, blz. 76-83 - M. Smitsloo-de Graaff,Tussen tol en trekvaart; 350 jaar het monument, het water en de mensen, Haarlem-Leiden., 2007 - M.Verkaik, Van overzetje naar Centenbrug, in: Ons Bloemendaal, 21e jaargang, winter 1997, blz. 19 - A.Versprille, 'De Haarlemmervaart 300 jaar, in: Jaarboekje voor geschie denis en oudheidkunde van Leiden en omstreken 1958-1959, blz. 114-126 - P. Wetsema, Dit schilderij hoort hier in Halfweg thuis, Haarlems Dagblad 14 juni 1991 - Blauwe ader van de bollenstreek, 350 jaar Haarlemmertrekvaart-Leidse- vaart 1657-2007, 2007 - Informatie van o.a. mevrouw Marca Bultink en mevrouw Ina Mostert Veel afbeeldingen zijn te vinden op de website www.leidsevaart.nl Ons Bloemendaal, 3 Ie jaargang, nummer 2, zomer 2007 9

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 9