De Tiltenberg Door Ben Hartmann Aan de uiterste zuidrand van de gemeente Bloemendaal ligt tegen de duinen aan het landgoed De Tiltenberg. Hier bevindt zich een markant gebouwencomplex met een katholiek-kerkelijke functie, dat vanaf de jaren '30 in drie bouwfasen is gerealiseerd. Eind jaren '20 kwam het terrein in bezit van de Vrouwen van Nazareth, een beweging van katholieke vrouwen met een celibatair-religieus leven, die in 1921 door de jezuïet Jacques van Ginneken was gesticht. Naar de naam van het apostolaat onder katholieke meisjes, waarop de Vrouwen van Nazareth zich voor de oorlog vooral toelegden, duidden zij zich na 1945 overwegend aan met Graalbeweging ofVrouwen van de Graal. Voor de Vrouwen van Nazareth ontwierp Jan Stuyt een vormingshuis, waarvoor in 1931 de eerste steen werd gelegd. Het dominante gebruik van de kleuren wit en blauw aan de buitenkant van dit oudste gedeelte van het huidige complex, verwijst naar de Mariadevotie van de Vrouwen van de Graal. De enigszins raadselachtige vloermozaïeken in de gangen, die voor het grootste gedeelte zijn behouden, beelden de graalspiritualiteit van deze katholieke vrouwen beweging uit. Kapel Na de oorlog werd aan het gebouw een kapel toegevoegd die ontworpen werd door de gebroeders Hans en Nico van der Laan. Beide broers gelden als grondleggers van de Bossche School. De kapel van deTiltenberg, die in 1953 werd ingewijd, is één van de vroegste voorbeelden van de stijl van Hans van der Laan. In de eerste ontwikkelingsfase van zijn architectonische theorieën schiep hij een systeem van maatverhoudingen, het 'plastische getal', dat hij ook in de kapel van deTiltenberg toepaste. In 2004-2005 werd het interieur ervan, naar het voorbeeld van elders gerealiseerde ideeën van Van der Laan, door diens medebroeder Leo Disch aangepast aan de huidige vereisten van de katholieke liturgie. Frater Leo ontwierp ook het nieuwe tabernakel en het altaar, waarin een deel van de relieken van de Neder landse, in 1867 heiligverklaarde, Martelaren van Gorcum werd bijgezet. Tevens werd de kapel opnieuw ingericht met kerkmeubilair dat teruggaat op ontwerpen van Van der Laan. Het resultaat van dit alles is dat het interieur van de kapel een grote harmonie en eenheid van stijl laat zien. Uit de jaren '50 dateert alleen nog de monumentale luchter van de hand van Jan Noyons. In het kader van de herinrich ting 'schreef' Geert Hüsstege de twee wandiconen aan weerszijden van het tabernakel en het iconenkruis dat in de absis hangt. Het exterieur van de kapel is in 2004 opgenomen in de lijst van gemeentelijke monumenten van de gemeente Bloemendaal. Renovatie Nadat het grootseminarie van het bisdom Haarlem in 2003 terrein en gebouwen had verworven, werd het hoofdgebouw in een grondige renovatie in 2004-2005 geschikt gemaakt voor de bestemming van opleidings centrum, het Centrum voor Kerkelijke Opleidingen ten Dienste van de Katholieke Kerk. Onder leiding van architect Peer Houben, hoofd bouw bureau van het bisdom Haarlem, kwam een nieuw totaalplan tot stand, waarin het centrale gebouw van Stuyt werd geïntegreerd en met een bibliotheek en aula werd aangevuld. Het 'kloosterlijke' en 'mediterrane' ka rakter van het oude huis zijn in dit plan op een nieuwe en in zekere zin versterkte wijze tot uitdrukking gekomen. In diezelfde sfeer is de aanleg van de binnentuin gehouden, die door Frans Kleijn werd uitgevoerd. Vorming Momenteel bereiden ca 30 studenten zich op deTiltenberg voor op het priesterschap, van wie ongeveer de helft er ook woont. Verder biedt het huis onderdak aan de opleiding tot diaken en catechist, een algemene theologische opleiding en verschillende cursussen. Een virtuele rondleiding is te vinden op www. tiltenberg. org/360. Op 13 oktober zal er voor een beperkte groep donateurs van Ons Bloemendaal een rondleiding worden gehouden. U kunt zich aanmelden via het secretariaat. Drs. Ben Hartmann is stafmedewerker De Tiltenberg. Binnentuin Tiltenberg 10 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 3, herfst 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 10